З цього моменту майбутня мама несе відповідальність не тільки за своє життя, але і за життя своєї дитини.

За статистикою, близько 4% дітей в Україні народжуються з вадами розвитку, значна частина пологів - патологічні, більше 20% вагітностей закінчуються викиднями. Тому майбутні мами включають режим «SAVE», вони хочуть не тільки зберегти своє здоров'я, але і зміцнити його.

Є думка, що потреба вагітної жінки в абсолютно всіх вітамінах підвищується. Це не так. Більш того, Всесвітня організація охорони здоров'я застерігає, що надмірний і необґрунтований прийом полівітамінів може нашкодити майбутній дитині.


При цьому потреба в деяких мікронутрієнтах дійсно зростає, а їх брак істотно підвищує ризик виникнення патологій та інших негативних впливів на організм, як матері, так і дитини.

Популярні новини зараз

Безсоромна Бузова знову показала всім свої трусики – "Видаліть це негайно!"

"Єгор Гліб в минулому?": Ані Лорак помітили в компанії відомого чоловіка

Нелюбимий син султана Сулеймана: яким був шехзаде Баязид в реальному житті

З нею не зрівняється навіть Пугачова: Філіп Кіркоров зізнався у любові головній жінці в його житті

Показати ще

Ці речовини не тільки життєво необхідні для здорового розвитку плоду, а й підвищують імунітет матері і дитини, що особливо важливо зараз - в період пандемії. На жаль, достатню кількість цих нутрієнтів неможливо отримати тільки з їжі. Розглянемо докладніше.

Фолієва кислота (вітамін В9)

Один з головних вітамінів для майбутніх мам, який:

 • бере участь в поділі клітин, який необхідний для росту плода;
 • сприяє нормальному розвитку нервової та серцево-судинної систем майбутньої дитини;
 • зменшує ризик виникнення вроджених вад плоду;
 • виключає можливість виникнення анемії у матері;
 • знижує ризик передчасних пологів.

Йод

Йод є важливим мінералом, який необхідний нашому організму для вироблення гормонів щитовидної залози. Вони контролюють ріст і розвиток органів, функціонування нервової системи, мозку, м'язів і кісткової системи. Саме тому достатня кількість йоду так важлива в процесі внутрішньоутробного розвитку.

Вітамін D

Вживання вітаміну D під час вагітності:

 • впливає на правильне формування кісток і м'язів дитини;
 • знижує ризик таких ускладнень при вагітності, як гестаційний діабет і передчасні пологи;
 • знижує рівень алергічних проявів у дітей.

Майбутній мамі особливо важливо дбати про здоров'я в періоди підвищених ризиків, в тому числі епідемій. В цей час організму потрібен додатковий захист і підтримка з боку імунітету. Щоб клітини імунної системи могли швидко знайти і знищити збудників хвороб, які потрапляють в організм - їм потрібне додаткове надходження нутрієнтів ззовні.

Фолієва кислота позитивно впливає на роботу кровоносної системи та на функціональність лейкоцитів - клітин імунної системи людини, які захищають організм.

Йод необхідний для вироблення гормонів щитовидної залози. Це дозволяє організму активно чинити опір простудам і вірусним захворюванням, забезпечуючи стійкий імунітет. У той же час навіть незначна нестача йоду здатна знизити імунітет.

Для роботи імунної системи необхідні особливі умови, при яких всі її клітини можуть повноцінно виконувати свої функції. Однією з таких умов є достатній рівень вітаміну D в організмі. Він бере участь в підтримці адекватного рівня вродженого імунітету, що сприяє профілактиці хронічних аутоімунних захворювань.

На ринку України багато виробників цих життєво важливих мікронутрієнтів. Як обрати?

«Тільки найнеобхідніше для здоров'я матері і дитини» - це головний принцип європейського продукту Фоліо - бренду німецької компанії SteriPharm (Стеріфарм), який є світовим експертом з виробництва препаратів фолієвої кислоти і вже понад 40 років піклується про здоров'я мам і малюків не тільки в Європі, а й за її межами.

Майже 45% вагітних жінок в Німеччині приймають препарати компанії SteriPharm в якості харчових добавок.

Чому варто зупинити свій вибір саме на Фоліо?

 1. Препарати Фоліо - це німецький стандарт якості, еталон ефективності та безпеки.
 2. В одній таблетці Фоліо міститься 400 мкг фолієвої кислоти, 200 мкг йоду і 10 мкг вітаміну D3, що повністю покриває добову потребу організму жінки в фолієвій кислоті і йоді.
 3. Фоліо - це єдиний продукт, який повністю відповідає рекомендаціям Всесвітньої організації охорони здоров'я та Міністерства охорони здоров'я.
 4. У лінійці препаратів містяться різні комбінації фолієвої кислоти для максимального забезпечення потреби жінки на етапі планування вагітності, під час вагітності та в період лактації.
 5. Бренд Фоліо був високо оцінений споживачами України і в 2019 році отримав нагороду в міжнародному конкурсі «Вибір року», ставши продуктом №1 в номінації «Комбінація фолієвої кислоти і йоду для майбутніх мам».

До цього Фоліо був визнаний єдиним препаратом, який рекомендувала Асоціація акушерів-гінекологів України для жінок, які планують вагітність, вагітних жінок і під час грудного вигодовування.


Ми задали найпопулярніші питання про фолієву кислоту, йод, вітамін D3 і вагітність Наталії Силіній, кандидату медичних наук, гінекологу-ендокринологу, засновниці освітнього проекту для жінок «школа жіночого здоров'я dr.Silina», члену європейського товариства ембріологів і репродуктологов, члену європейського товариства гінекологов- ендокринологів.

 
Наталія Силіна - автор Онлайн гіда по вагітності для майбутніх батьків і тих, хто ними недавно став "WeMakeFamily". Хороші новини для наших читачок! За промокодом beremennost ви отримаєте чудові знижки: пакет "підготовка до вагітності" - знижка 35%, на пакети "вагітність і підготовка до пологів" і "післяпологовий період до 1 року життя малюка" - знижка 40%, на повну версію гіда - знижка 50% . Поспішай! Адже скористатися промокодом, щоб оплатити гід можна тільки до 31.05.2020.


Що таке фолієва кислота, на що вона впливає і як працює?

Фолієва кислота - це водорозчинний вітамін, який не здатен накопичуватися в організмі. Бере участь в синтезі і «ремонті» ДНК. Одне з основних завдань - забезпечувати процес правильного поділу клітин в нашому тілі. Джерелом цієї вітамінки є крупнолистова зелень (салат маш, шпинат, рукола), зелений горошок, печінка, спаржа, бобові, яйця і горіхи.

За даними американських досліджень, до 20% дівчаток-підлітків і жінок у віці до 30 років не отримують необхідну добову дозу цього вітаміну. І в той же час сучасний світ зіткнувся з проблемою безконтрольного прийому вітамінів і БАДів, які містять фолієву кислоту, що призводить до появи в організмі неутилізованої фолієвої кислоти, яка впливає на кількість і активність НК-клітин (природних кілерів), і призводить до збою в роботі імунної системи.

Чи достатньо приймати лише фолієву кислоту, щоб народити здорову дитину?

Звичайно, ні. Народження здорової дитини залежить від здоров'я обох батьків, від перебігу вагітності, від наявності внутрішньоутробного стресу. Важливо до зачаття дитини пройти прегравідарне консультування. Це консультація, на якій у пари з'ясовується рівень загального здоров'я, фактори ризику для майбутньої дитини і вагітності. Також важливо пройти обстеження щитовидної залози. Так як адекватна робота цього органу забезпечує правильний розвиток головного мозку у плода, а саме від нормальних рівнів гормонів щитовидки залежить когнітивна функція (вміння вчитися і мислити).

Саме тому, крім фолієвої кислоти, важливо приймати йод, селен і вітамін D3. Якщо жінка входить у вагітність з дефіцитами вітамінів і мікроелементів, в першу чергу це позначиться на її здоров'ї. Дефіцит вітаміну D призведе до того, що внутрішньоутробний малюк забере кальцій для себе з маминих зубів і кісток. Але прошу звернути увагу на те, що надлишок так само небезпечний, як і дефіцит. Прошу обговорити з вашим сімейним лікарем або гінекологом дози і правила прийому.

Як впливають фолієва кислота, йод та вітамін D3 на імунну систему?

Рецептори до вітаміну D знаходяться на поверхні багатьох імунних клітин (моноцитів, Т і Б-клітин, антиген-презентуючих клітин). Також деякі імунні клітини містять вітамін D, який активує ензим CYP27B1, який використовує вітамін D для того, щоб запустити антибактеріальну відповідь макрофагів.

Є роботи, які показують, що без вітаміну D не утворюється пептид (кателіцідін), який пригнічує в організмі зростання мікробактерії туберкульозу.

Наукова Публікація 2020 року виявила, що вітамін D бере участь в стримуванні надмірної (агресивної) імунної відповіді при деяких видах гострих респіраторних захворювань (наприклад Streptococcus pneumoniae).

Важливо пам'ятати, що на імунну відповідь організму впливає ще й стан кишківника. Зараз серед жінок все частіше і частіше зустрічається такий стан, як синдром роздратованого кишківника. І ось в цій групі особливо важливий прийом вітаміну D, так як існує дослідження, яке показує зниження захворюваності на ГРЗ, але може погіршувати клінічні прояви виразкового коліту. Тому дуже важливо прийом будь-яких вітамінів узгоджувати з лікарем.

Коротко відповісти про вплив на імунну систему фолієвої кислоти, йоду і вітаміну D нереально.

Але пару фактів розповім. Наприклад, йодид пригнічує естрогенную активність, зумовлену мутацією гена BRCA1. Анджеліна Джолі є носієм мутації цього гена, який запускає процес розвитку раку молочної залози, і тому вона пройшла таку операцію як профілактична мастектомія (видалення молочних залоз).

Чому особливо важливо застосовувати фолієву кислоту, йод і вітамін D3 зараз, в розпал пандемії?

Йод - це основний мікроелемент для роботи щитовидної залози. В період будь-якого стресу в першу чергу страждає щитовидна залоза. Але якщо є можливість, то здайте аналіз сечі на йод. Щоб точно знати чи є у вас дефіцит йоду. Теж саме стосується і вітаміну D. Найправильніше - пройти обстеження на вітамін D-25ОН, щоб знати чи є у вас дефіцит або недостатність і провести корекцію правильно. У моїй практиці це один з найчастіших дефіцитів у жінок. Мій батько - андролог і також зазначає, що у чоловіків часто зустрічається недостатність і саме дефіцит вітаміну D. Дослідження останніх 15-20 років говорять про пандемію недостатності вітаміну D.


На ринку величезна кількість вітамінів різних виробників. Як вибрати правильно?

Вибирати треба зі своїм сімейним лікарем, або своїм гінекологом. А якщо ми говоримо про чоловіків, то спільно з андрологом. Я розумію, що складно вибрати свого доктора. Але на це треба виділити час і знайти свого фахівця, з яким ви будете працювати над своїм жіночим / чоловічим здоров'ям.

Чи потрібно приймати фолієву кислоту при плануванні вагітності?

Так, прийом фолієвої кислоти за 3 місяці до зачаття - це профілактика розвитку дефектів нервової трубки, ущелин верхнього ньоба. 400 мкг щодня - мінімальна доза для жінки. Але я рекомендую тим жінкам, у яких немає надійної контрацепції, теж регулярно приймати цей вітамін. І обов'язково всім, незалежно від гендеру та віку, мати в своєму щоденному раціоні якийсь із перерахованих продуктів: шпинат, брокколі, зелений горошок, яйця, аспарагус, бобові.


Яка доза вважається оптимальною?

Доза фолієвої кислоти підбирається індивідуально, і залежить від наступних чинників: репродуктивних планів жінки, акушерського анамнезу, історії попередніх вагітностей, наявності хвороб цивілізації (ожиріння, цукрового діабету або інсулінорезистентності), наявності епілепсії, сімейної історії народження дітей з дефектами нервової трубки. Саме тому важливо знати про наявність хвороб по жіночій лінії і народження дітей з ущелинами верхньої ньоба. У своїй практиці я стикаюся з ростом такого явища як інсулінорезистентність, незалежно від маси тіла.

Крім того, для нашого суспільства характерний перерваний статевий акт, як метод контрацепції. Це призводить до незапланованих вагітностей. Тому великій кількості сучасних жінок показаний щоденний прийом фолієвої кислоти. Доза варіюється від 400 мкг до 5 мг. Але вашу дозу рекомендую підібрати зі своїм лікарем, враховуючи вищезазначені чинники. Ще ряд досліджень показали, що прийом фолієвої кислоти в дозі 400-800 мкг знижує ризик інсульту, тому прийом даного «препарату» лікар призначає не тільки майбутнім мамам і вагітним, а за показаннями.

Ще хочу звернути увагу читачів на той факт, що алкоголь сприяє швидкому виведенню фолієвої кислоти з організму. А в сучасному світі зростає вживання вина - це основний метод релаксації. Зараз в соціальних мережах люди масово викладають свої келихи, пропагуючи «з користю провести карантин».

Які наслідки можуть бути, якщо в організмі нестача фолієвої кислоти?

Найважчі ускладнення - це розвиток анемії, що призводить до зниження насичення організму киснем і як наслідок до гальмування роботи всього організму. Фолієва кислота бере участь у створенні ДНК і в її "ремонті". А це основа основ функціонування нашого тіла. Якщо не харчуватися збалансовано з великою кількістю фолат-містких продуктів, дефіцит фолієвої кислоти розвивається дуже швидко, буквально протягом пару тижнів. У своїй практиці я зустрічаюся з генетичною особливістю - мутацією генів фолатного циклу. Зараз тест на генетично обумовлене незасвоєння фолієвої кислоти доступний, все більше людей його проходять. Так що, на жаль, наше суспільство на сьогодні страждає дефіцитом заліза, фолієвої кислоти і для України ще характерний дефіцит йоду.

Чи правда, що фолієва кислота провокує виникнення онкологічних захворювань?

Надам дані кількох останніх наукових оглядів з питань взаємодії прийому фолієвої кислоти і ризику виникнення онкологічних захворювань. The Protective Effect of Maternal Folic Acid Supplementation on Childhood Cancer: A Systematic Review and Meta-analysis of Case-control Studies Wan Rosmawati Wan Ismail et al. J Prev Med Public Health. 2019 Jul.

Прийом вагітною жінкою фолієвої кислоти протягом усіх 9 місяців знижував ризик у внутрішньоутробного малюка в подальшому житті захворіти таким видом онкології як лімфобластна лейкемія (один з видів раку крові у дітей). Недостатність і дефіцит фолієвої кислоти асоціювалися з більш високим ризиком захворіти деякими видами раку. Але високі концентрації в крові фолієвої кислоти були виявлені у чоловіків з раком простати.

З огляду на те, що фолієва кислота впливає на ДНК і ракові клітини мають рецептори до фолієвої кислоти, приймати цей вид вітаміну людям з онкологічним захворюванням не можна.

Чи є протипоказання до прийому фолієвої кислоти та побічні дії?

Важливо пам'ятати, що з одного боку фолієва кислота «ремонтує ДНК» і перешкоджає перетворенню клітини в ракову, а з іншого - вже змінені клітини прекрасно стимулюються цієї ж фолієвою кислотою. Найголовніше протипоказання до прийому даного вітаміну - самолікування.

Надлишок фолієвої кислоти може бути небезпечний?

Як показує ряд досліджень, надлишок фолієвої кислоти в поєднанні з дефіцитом вітаміну Б12, призводить до прискорення старіння головного мозку. Ключовим в цьому механізмі є нестача вітаміну Б12. Індійські вчені виявили, що надлишок фолієвої кислоти у вагітних жінок підвищував ризик виникнення інсулінорезистентності у їхніх дітей у віці 9-15 років. Але цей взаємозв'язок працював при наявності дефіциту вітаміну Б12 у самої вагітної.

Також ряд досліджень показують, що прийом фолієвої кислоти в надлишку понад 3-х років підвищує ризик деяких видів раку кишківника. Дуже хочу, щоб читачі розуміли, що всі вітаміни приймати можна лише після консультації лікаря. У нас в суспільстві, на жаль, популярне ставлення до вітамінів не як до лікарських препаратів, а як до чарівної пілюлі від усього. Вживання фолатмістких продуктів харчування - один з методів профілактики онкологічних захворювань і від них ніколи не буває передозування.

Не хвилюйся! Адже оптимальна кількість фолієвої кислоти, йоду і вітаміну D3, які затверджені Всесвітньою організацією охорони здоров'я і Міністерством охорони здоров'я, міститься в препаратах Фоліо, які подбають про тебе і твого малюка. Насолоджуйся одним з найпрекрасніших і природних станів жінки, доки Фоліо стоїть на сторожі твого здоров'я, забезпечуючи додатковий захист і підтримку імунітету, які особливо необхідні зараз - в період епідемії.

Придбати препарат можна в аптеках або використовуючи промокод на знижку Clutch - 10% на сайті дистриб'ютора