Коронавриус: що таке коронавірусна інфекція? Її симптоми і течія

Коронавірусна інфекція – це гостра респіраторна вірусна інфекція (ГРВІ). Така ж як грип або банальна застуда. Ось тільки викликається ця гостра респіраторна інфекція новим для людини збудником, а саме – коронавірусом SARS-CoV-2. Нова коронавірусна інфекція отримала назву «коронавирусне захворювання COVID-2019». Захворювання виникло в Китаї наприкінці 2019 року і досить швидко поширилося по всьому світу.

Наталія Храновська

Наш особистий консультант в питаннях здоров'я. Наталя є прекрасним фахівцем у сфері медицини, біології та біофізики. Науковий інтерес: механізми вищої нервової діяльності, нейрофізіологія слуху, вестибулярна стійкість та інші. Наталія Храновська має більше 10 наукових публікацій.

Інкубаційний період коронавирусного захворювання COVID-2019 становить 14 днів. Це означає, що симптоми захворювання у того, хто заразився новим коронавірусом, з'являються протягом 14 днів після зараження. Перші симптоми можуть з'явитися на другий день. Основні початкові симптоми нової коронавирусной інфекції відрізняються від симптомів звичайної гострої респіраторної вірусної інфекції. Це підвищення температури тіла, нездужання, сухий кашель. Тому діагноз COVID-2019 можливо поставити тільки лабораторним шляхом. Рідко у хворих можуть з'явитися такі симптоми, як біль у горлі, головний біль, біль у м'язах і суглобах; дуже рідко – закладеність носа, нудота, діарея. Згодом до початкових симптомів може приєднатися утруднене дихання (задишка). Пневмонія, яка розвивається в ускладнених випадках захворювання клінічно не відрізняється від пневмонії, викликаної іншими збудниками.

COVID-2019 може протікати як у легкій, так і важкій формах. За статистикою 80% інфікованих вірусом SARS-CoV-2 захворювання проходить в легкій або навіть у безсимптомній формі. В легкій формі коронавірусна інфекція протікає як звичайне ГРВІ, в окремих випадках може приєднатися запалення легенів (пневмонія) без загрози для життя. У 20% випадків захворювання протікає важко. У таких випадках у хворих розвивається важка вірусна пневмонія, що загрожує життю. У 3% випадків стан хворих є критичним і потребує реанімаційних заходах. Можливий розвиток гострої дихальної недостатності, сепсису і летальний результат. Ризик розвитку важкої форми захворювання COVID-2019 підвищує літній вік (старше 60-ти років) і наявність хронічних захворювань.

Популярні новини зараз

Олег світиться від щастя: дружина Винника похвалилася сімейною ідилією з чоловіком

Несподівано: Павло Прилучний зробив пропозицію руки і серця своїй коханій дівчині - все подробиці

Безсоромна Бузова знову показала всім свої трусики – "Видаліть це негайно!"

Віра Брежнєва після розлучення з Меладзе показала, чим вона краще його коханки Герцег

Показати ще

Коронавірус – що це?

Назва «коронавірус» пов'язане з будовою вірусу. На знімку коронавіруса, зробленого за допомогою електронного мікроскопа, шиповидні відростки його оболонки нагадують корону.

Встановлено, що коронавірус SARS-CoV-2 є одноланцюговим РНК-вірусом з оболонкою. РНК (рибонуклеїнова кислота) - це макромалекула, яка міститься в усіх живих клітинах. РНК відіграє велику роль в регуляції генів. Оболонка вірусу складається з ліпідів з вкрапленнями білками, які і допомагають вірусу проникати в клітку.

Коронавірус - що це?

Сам по собі коронавірус нежиттєздатний, як і будь-який інший вірус. Він може жити і розмножуватися тільки усередині живих клітин. Іншими словами, вірус – це паразит. Мета коронавірусів SARS-CoV-2 – проникнути в клітини епітелію слизової оболонки верхніх дихальних шляхів людини, змусити їх працювати за своєю програмою і забезпечити собі життєдіяльність.

Як можна заразитися новим коронавірусом?

Коронавірусна інфекція передається від однієї людини до іншої. В даний час відомо, що зараження коронавірусом можливо двома шляхами. Перший шлях - повітряно крапельний. Вірус міститься в крапельках слини, яка виділяється у хворого або інфікованої людини при кашлі та чханні, і розпилюється в радіусі приблизно 1,5 метра. Зараження здорової людини може відбутися при вдиханні такого «аерозолю».

Крім того, інфіковані крапельки слину можуть осісти на поверхні. На поверхнях віруси можуть зберігати свою життєздатність від 3-х годин до 2-3-х днів, залежно від умов зовнішнього середовища, таких як температура і вологість. Також залежить життєздатність вірусу від типу поверхні. Найдовше вірус залишається живим на металевих і пластикових поверхнях. Зберігає вірус свою життєдіяльність і на сирих харчових продуктах тваринного походження. Таким чином, другий шлях зараження коронавірусом – контактний. При дотиках до поверхонь, забруднених інфікованими виділеннями, вірус потрапляє на руки здорової людини. Потім, торкаючись руками до свого обличчя, людина може перенести вірус на слизові оболонки носа, рота і очей.

Чи існує вакцина від нового коронавіруса?

Вакцини, яка могла б захистити від нового коронавіруса, в даний час немає. За заявою ВООЗ, така вакцина може з'явитися не раніше, ніж через рік. Адже мало створити вакцину, треба її ще випробувати на ефективність і безпеку, налагодити її виробництво. Зараз розробляються кілька типів вакцин. Розробкою одночасно займаються кілька медичних центрів і компаній.

Глобальна коаліція по створенню нових вакцин фінансує 3 проекту по таким розробкам. Дві американські компанії і одна австралійська розробляють вакцини від COVID-2019 в прискореному темпі. Одна з американських компаній по розробці вакцини вже почала тестування експериментальної вакцини на добровольцях.

Росія повідомила, що найближчим часом завершиться випробування на тваринах 6 видів вакцин від коронавіруса. Впровадження російської вакцини можна очікувати в четвертому кварталі 2020 року.

Як вберегти себе від зараження коронавірусом?

На початку розвитку COVID-2019 вважалося, що для того, щоб не заразитися коронавірусом, треба уникати контактів з людьми, у яких є ознаки ГРВІ. Але за останніми даними, найбільш заразним є інфікована людина ще до появи у нього перших симптомів. Заразним також є носій коронавіруса з безсимптомною формою захворювання, у якого захворювання ніяк не проявляється. Тому рекомендується взагалі обмежити контакти з іншими людьми або ж дотримуватися дистанції між людьми не менше 2-х метрів.

Медична маска може вберегти від зараження коронавирусом у разі, якщо маску носить людина з симптомами ГРВІ. Користь носіння медичних масок для запобігання здорових людей від зараження коронавірусом не доведена. Однак, медична маска може значно зменшити ризик зараження коронавірусом в закритих приміщеннях. У будь-якому випадку медичну маску треба міняти на нову кожні 2 години.

Перебуваючи поза свого будинку, по можливості, треба намагатися якомога менше торкатися до різних поверхонь – поручнів, дверних ручок, прилавків магазинів. І ні в якому разі не торкатися немитими руками обличчя, не торкатися очей, рота, носа. Після контакту з потенційно небезпечними поверхнями – в магазині, в громадському транспорті, в офісі - бажано обробити руки засобом для дезінфекції, що містить не менше 60% спирту.

Після повернення додому необхідно одразу вимити руки з милом. Мити руки милом слід протягом не менше 20 секунд – мило володіє здатністю руйнувати коронавірус. Бажано, але не обов'язково, витерти руки одноразовим рушником і викинути рушник. Можна продезінфікувати руки тим же спиртовмісним засобом. Також слід обробити цим засобом дверні ручки, ключі, мобільний телефон – якщо цим телефоном користувалися поза домом.

Не слід вживати в їжу сирі і погано термічно оброблені продукти тваринного походження.

Слід частіше провітрювати приміщення, проводити вологе прибирання, зволожувати повітря. Всі ці заходи захищають слизові верхніх дихальних шляхів від пересихання. Сухість слизових сприяє можливого впровадження вірусу.

Поки немає вакцини, яка б забезпечила нам вироблення імунітету проти коронавируса, треба самим постаратися підтримати свій імунітет на високому рівні. А для цього треба:

  • правильно харчуватися,
  • пити достатньо води,
  • висипатися,
  • підтримувати фізичну активність,
  • уникати стресу.

Якщо уникнути стресу ніяк не можна, те саме фізична активність допомагає з ним боротися. Крім того, фізична активність покращує стан серцевої та дихальної систем.

Для підтримки імунітету в першу чергу необхідні амінокислоти і жирні кислоти. У щоденному раціоні повинні обов'язково бути присутніми білки (м'ясо, риба, яєчний білок, бобові) і жири (вершкове масло і олія, яєчний жовток, горіхи, сир). Необхідні для підтримки імунітету вітаміни, особливо С і А, які є у свіжих і заморожених овочах і фруктах. Овочі і фрукти багаті ще й клітковиною. Клітковина необхідна для живлення нашого мікробіома, який бере участь у підтримці імунітету. Каші з цільного зерна теж містять вітаміни, мінерали та клітковину. Корисні для підтримки імунітету продукти - пробіотики, такі як кисломолочні напої і квашена капуста.

Слід уникати чинників, що знижують імунітет, а саме: хронічного недосипання, куріння, надмірного вживання алкоголю, гіподинамії, стресу, надто багатої глюкозою їжі (наприклад, кондитерських виробів і солодких газованих напоїв).

Як вберегти себе від зараження коронавірусом?

Що робити, якщо з'явилися симптоми ГРВІ?

При появі перших симптомів вірусного захворювання, слід залишатися вдома і про появу симптомів проінформувати свого сімейного лікаря.

У разі, якщо появи симптомів застали вас в громадському місці, треба постаратися не бути джерелом зараження для оточуючих. При кашлі і чханні треба прикривати рот одноразовою серветкою або ліктем.

Поява ознак гострої респіраторної інфекції ще не говорить про те, що має місце зараження коронавірусом. Це може бути прояв звичайного сезонного вірусного захворювання. Якщо захворювання протікає в легкій формі, госпіталізувати такого хворого не має сенсу. Цілком достатньо його ізоляції для запобігання розповсюдження інфекції. Рекомендувати в такому випадку можна рясне пиття, часте провітрювання приміщення, можливо – жарознижуючі. При значному підвищенні температури і появі затрудненого дихання і задишки, хворому може знадобитися госпіталізація. У разі підтвердження лабораторним аналізом COVID-2019 за перебігом захворювання буде спостерігати епідеміологічна служба.

Як лікувати COVID-19?

Лікарських препаратів для боротьби з новою коронавирусною інфекцією не існує. Специфічне лікування COVID-2019 також відсутнє. Антибіотики безсилі в боротьбі з вірусами і можуть застосовуватися тільки при приєднанні бактеріальної інфекції. Лікування коронавирусной інфекції в даний час є тільки симптоматичним. При важких випадках перебігу захворювання застосовується терапія, що підтримує функції життєво-важливих органів. Основним лікуванням при розвитку важкої пневмонії є киснева терапія спеціальною газовою сумішшю з підвищеним вмістом кисню. Киснева терапія може проводитися і при природному диханні, і при штучній вентиляції легенів. Тому, при появі такого симптому, як утруднене дихання, не слід намагатися лікуватися самостійно. Треба обов'язково звернутися за медичною допомогою.

На думку деяких медиків і вчених, вже існують препарати, які допомагають одужати при COVID-2019. Це кілька препаратів, які застосовуються для лікування інших захворювань.

Клінічні дослідження протималярійного засобу, проведені в лікарні Марселя, показали ефективність його застосування в лікуванні коронавирусной інфекції. За даними китайського дослідження це ліки було ефективно для стримування розвитку пневмонії. Однак з-за побічних дій потрібні більш поглиблені дослідження цього препарату.

В даний час проводяться дослідження з лікування коронавирусної інфекції деякими специфічними противірусними препаратами. Ці препарати дозволені для лікування ВІЛ-інфекції, лихоманки Ебола, гепатиту С. Але про ефективність цих препаратів для лікування COVID-2019 говорити ще рано.

Історія небезпечних коронавірусних інфекцій людини

Коронавіруси відомі з 1949 року і здатні заражати багато видів тварин. Відомі коронавірусні інфекції свиней, коней, собак, котів, кажанів, мишей, щурів, бабаків, їжаків, птахів, китів (білуг). Коронавірус птахів вражає журавлів, індиків, курей. Вакцина від коронавіруса птахів вже розроблена і успішно застосовується на птахофермах. У котів коронавірус може викликати вірусний перитоніт з летальним результатом. Переносником котячого коронавіруса є вуличні коти. Коронавіруси тварин в людей не викликають захворювань. І заразитися коронавірусом від кота неможливо.

Коронавірус людини був відкритий в 1965 році. Вірус був виділений у людини з ГРВІ. Це відкриття не привертало до себе особливої уваги до 2002 року. У 2002 році спалахнула перша коронавірусна інфекція серед людей, що викликає пневмонію з незвичайним клінічним перебігом. Батьківщиною коронавірусної інфекції людини був Китай. З Китаю інфекція поширилася на сусідні Гонконг і В'єтнам, а потім по всьому світу. Захворювання отримало назву «важкий гострий респіраторний синдром» чи «атипова пневмонія». Викликалося це захворювання коронавірусом SARS-CoV. Природним резервуаром інфекції були кажани. Від них вірус перейшов на пальмових нандіній (вівер), мутував і отримав здатність передаватися людині від тварин і від іншої зараженої людини. Також цей вірус передався і єнотоподібним собакам. Причому самі заражені тварини не хворіли, вони були проміжними господарями і джерелом зараження людей. Ситуація ускладнилася тим, що пальмових нандіній і єнотоподібних собак у Китаї інтенсивно розводили заради хутра і м'яса, і продавали на ринках. Епідемію вдалося ліквідувати за 10 місяців завдяки тому, що в Китаї знищили всіх культивованих пальмових нандіній і єнотоподібних собак, а також завдяки тому, що швидко були розроблені діагностичні тест-системи і всі хворі були ізольовані. Атиповою пневмонією всього в світі захворіло близько 8,5 тисяч чоловік. Смертність тоді склала близько 9%, причому вище вона була серед населення старше 50 років.

У 2012 році з'явився ще один патогенний коронавірус людини - MERS-CoV. Він був відкритий в Саудівській Аравії. Цей коронавірус викликав більш серйозне захворювання органів дихання – «близькосхідний респіраторний синдром», смертність від якого склала 34%. Природним резервуаром коронавіруса були єгипетські кажани, проміжним господарем – верблюди. Вірус передавався від верблюдів людям і також від людини до іншої людини при тісному контакті. У 2015 році випадки хвороби були виявлені у 23-х країнах, таких як Єгипет, Туреччина, Південна Корея, Таїланд, Франція, Німеччина, Італія, Греція та інші. Станом на початок 2020 року в світі зареєстровано близько 2500 підтверджених випадків захворювання. Цей спалах коронавірусної інфекції повністю не ліквідований до цих пір. Окремі хворі і зараз зустрічаються серед жителів Саудівської Аравії, а верблюди досі є потенційним джерелом зараження людини коронавірусом. В даний час проводяться дослідження з розробки вакцини від близькосхідного респіраторного синдрому.

У грудні 2019 року в Китаї з'являється новий збудник коронавірусної інфекції. Почалося все з того, що було зареєстрований спалах пневмонії, викликаний невідомим збудником. 7 січня 2020 року вчені Китаю повідомили про те, що вони ідентифікували і виділили патоген - новий коронавірус SARS-CoV-2. Виявилося, що генетично новий вірус на 80% ідентичний вірусу SARS-CoV, що викликає атипову пневмонію. Недавні наукові дослідження дозволили простежити походження нового коронавіруса і визначити, що його початковими власниками були подковоносні кажани. Мутувавши, вірус перейшов на свого проміжного господаря, найімовірніше – панголіна, і став патогенним для людей. Панголіни дуже популярні в Китаї – їх м'ясо вживають в їжу, а луску використовують у народній медицині. Вважається, що луска панголінів зцілює від багатьох хвороб.

За даними на 21 березня зареєстровано 304 035 випадків зараження вірусом SARS-CoV-2 в 127 країнах і 12 978 летальних випадків. Смертність від нового захворювання наближається до 3,5%. Точних даних ми не знаємо, тому, що не всі випадки COVID-2019 зареєстровані. Спалах нової коронавірусної інфекції була визнана пандемією.

Як розвивалася пандемія COVID-2019?

Епідемія коронавірусного захворювання COVID-2019 почала розвиватися в грудні 2019 року в Китаї. В цей час були виявлені перші випадки пневмонії невідомого походження у людей, пов'язаних з ринком тварин і морепродуктів в Ухані. 31 січня про невідоме захворювання було повідомлено Всесвітнью організації охорони здоров'я (ВООЗ). Незважаючи на прийняті карантинні заходи, захворювання стало поширюватися по Китаю і в кінці січня число смертей від нової хвороби досягла 100. В кінці січня вже в 20 країнах на всіх континентах, крім Африки, зафіксовано понад 100 підтверджених випадків нового коронавірусного захворювання. 30 січня ВООЗ оголосила надзвичайну ситуацію міжнародного значення в галузі охорони здоров'я. Коронавірусна інфекція швидко поширювалася по всій земній кулі і 11 березня 2020 року епідемія нового коронавіруса була перекваліфікована ВООЗ в пандемію.

Як розвивалася пандемія COVID-2019?

Найбільш зазнали пандемії за кількістю хворих: материковий Китай; Європа – країни Італія, Іспанія, Німеччина, Франція, Швейцарія; а також США, Іран, Республіка Корея.

У березні 2020 року епіцентром пандемії стала Європа. У березні в Європі було зареєстровано більше випадків зараження COVID-2019 і смертей від неї, ніж в інших частинах земної кулі.

В Сінгапурі і Таїланді вдалося запобігти швидкому поширенню вірусу завдяки невідкладно прийнятим заходам безпеки в аеропортах. Потенційно небезпечні пасажири, що прибувають з вогнищ зараження негайно підлягали огляду та ізоляції. Аналогічні заходи прийняли і такі країни, як Гонконг, Південна Корея, Малайзія, Індія.

Сінгапур успішно протистоїть пандемії ще й завдяки тому, що країна була добре підготовлена до її початку. Після епідемії 2002-2003 років в країні були побудовані інфекційні лікарні зі спеціально обладнаними палатами інтенсивної терапії, прийнято відповідне законодавство. Сінгапур був повністю готовий до боротьби з COVID-2019, так як почав готуватися до неї відразу ж, як тільки стало відомо про новий спалах інфекції. Тестування на коронавірус в даній країні легкодоступне. У Сінгапурі підлягають госпіталізації всі без винятку хворі з підтвердженим діагнозом до повного їх одужання – місць в лікарнях достатньо. Самоізоляція в Сінгапурі допустима тільки для тих, хто контактував з хворими. При цьому школи і місця великого скупчення людей в Сінгапурі не закривали.

Дуже багато країн виявилися не готові до такого стрімкого поширення коронавірусної інфекції. Небезпечна пандемія тим, що одночасно хворіє велика кількість людей. Як наслідок – підвищена кількість госпіталізацій, що може призвести до колапсу системи охорони здоров'я. Не всі хворі зможуть отримати лікарську допомогу, а це призведе до збільшення кількості смертей. Тому в розпал пандемії дуже важливо поряд з лікувальними заходами вжити заходів щодо уповільнення темпів зростання кількості заражених.

Заходи до зниження швидкості поширення коронавіруса приймаються в даний час в більшості країн – обмежений в'їзд іноземців в країну, тимчасово закриті громадські місця і школи, скасовані масові заходи. Багато країни – Польща, Чехія, Канада, США, Сінгапур та інші ввели штрафи у великих розмірах за порушення громадянами правил карантину. У деяких країнах – Ізраїль, Італія, Узбекистан та інших за порушення правил карантину передбачено тюремне ув'язнення. У Китаї за приховування симптомів коронавирусної інфекції передбачена смертна кара.

Яка ситуація з коронавірусною інфекцією в Україні?

Перший випадок коронавірусної інфекції в Україні було зареєстровано 3-го березня у Чернівецькій області.

За станом на 10 годину 22 березня в Україні зареєстровано 47 випадків COVID-2019. Найбільше хворих зареєстровано у Чернівецькій області – 25 осіб. У Дніпропетровській, Житомирській і Івано-Франківській областях – по 2 особи; в Івано-Франківській, Львівській та Тернопільській областях – по 1 людині. У Київській області зареєстровано 4 випадки захворювання і в Києві – 9 випадків. Як бачимо, Київ лідирує за кількістю хворих.

На той же час в Україні зафіксовано 3 смертельних випадки від коронавірусної інфекції. По одному в Івано-Франківській, Житомирській та Чернівецькій областях.

Видужали 8 з 47 хворих коронавірусом. Всі вони знаходяться в Чернівецькій області.

Які заходи проти поширення коронавіруса прийняті в Україні?

Для запобігання поширення COVID-2019 в Україні з 12 березня по 3 квітня в країні введено карантин. Встановлені наступні обмеження:

- з 16 березня закриті державні кордони для іноземців, припинені міжнародні авіа - і залізничні сполучення;

- з 12 березня припинені заняття в усіх навчальних закладах;

- з 17 березня заборонені всі масові заходи;

- з 17 березня закриті заклади громадського харчування, торгово-розважальні та фітнес центри, а також всі заклади масового відвідування людей;

- медустанови тимчасово припиняють госпіталізацію та планові операції, крім невідкладних випадків;

- призупинено міжміське сполучення пасажирського транспорту;

- з 17 березня зупинено метро в Києві, Харкові та Дніпропетровську;

- з 18 березня у міському громадському транспорті заборонено перевезення більше 10 пасажирів, пасажири повинні бути у медичних масках;

- заборонений експорт товарів медичного призначення.

Органи державної влади та медичні установи будуть працювати під час карантину. Будуть працювати продуктові магазини, аптеки, газозаправні станції, банки. З підприємств будуть працювати тільки ті, що виробляють життєво-необхідні товари.

Українці, які повертаються з-за кордону, в обов'язковому порядку повинні проходити медичний контроль і перебувати в ізоляції 14 днів, навіть при відсутності у них симптомів.

За дотриманням правил карантину будуть спостерігати більш 15 000 поліцейських. Поліція отримала право виносити постанови про стягнення адміністративних штрафів за порушення карантину. Розроблені зміни в Кримінальний кодекс (КК) України про адміністративні правопорушення, згідно з якими за порушення карантину передбачена кримінальна відповідальність у вигляді позбавлення волі.

Останні новини про поширення коронавірусной інфекції всередині країни та у світі в Україні загальнодоступні. Правда про випадки захворювання коронавірусом не замовчується. Відповідно до статті 35 закону про захист народу України від інфекційних захворювань, лікарська таємниця на захворювання особливо небезпечними інфекціями не поширюється. Крім того, за приховування випадків зараження змінами в КК України передбачена кримінальна відповідальність.

Україна закупила тест-системи німецького виробника, сертифіковані ВООЗ, які дозволяють провести лабораторну діагностику на коронавірус на сучасному рівні.

Діагностики COVID-2019

У законодавство України були внесені деякі зміни, спрямовані на запобігання поширення коронавіруса. Завдяки цим змінам Одеса на гроші з міського бюджету закуповує 10 000 експрес-тестів на коронавірус для Одеської міської клінічної інфекційної лікарні. В Одесі на 22 березня не зареєстровано жодного випадку зараження коронавірусом.

В Україні з'явилися тести вітчизняного виробництва. Отримана перша партія експрес-тестів, виготовлених Інститутом молекулярної біології Національної академії наук України.

Літаком з Китаю в Україну прибула партія тестів для діагностики COVID-2019, які будуть розподілені по всій Україні. Доставлені два види тестів – ПЛР тести для високоточної діагностики інфекцій (10 мільйонів) і тести для експрес-діагностики (400 000 шт.). Експрес-тести будуть використовуватися бригадами екстреної допомоги поряд з тестами на грип. У випадку, якщо тест на грип покаже негативний результат, а експрес-тест на коронавірус – позитивний, проводиться тест ПЛР в лабораторії. Цим же літаком прибули 10 апаратів для штучного дихання і 1 мільйон медичних масок, які надійдуть в аптеки. Отримані також 100 000 масок підвищеного захисту для лікарів та працівників поліції, і 10 000 літрів дезінфікуючої рідини. Через кілька днів очікується прибуття другого літака.

Закінчиться карантин в Україні 3-го квітня, чи буде продовжено – невідомо. Епідеміологи вважають, що закінчення карантину стане можливим тільки тоді, коли в країні 28 днів не буде зареєстровано жодного нового захворювання. При цьому ситуація повинна бути стабільною і в сусідніх країнах.

Вселяє надію на те, що ми зупинимо пандемію, перемога маленького Сінгапуру і те, що в Ухані на 22-ге березня 2020 року вже чотири дні поспіль не зареєстровано жодного нового випадку зараження.

P.S. Частим питанням є, чи можуть бути заразними посилки? Зокрема, отримані від AliExpress? ВООЗ повідомляє, що через посилки не можна заразитися вірусом. Навіть якщо віруси і потраплять в посилку, то через кілька днів вони загинуть. Швидше можна заразитися вірусом, що потрапив на поверхню посилки. Тому, якщо ви отримали посилку, то продезінфікуйте її поверхню. Або, що набагато краще, дайте їй кілька днів полежати в затишному місці.

 

Наталія Храновська

Також редакція Clutch радить прочитати:

1)

Ведуча Сніданку з 1+1 Неля Шовкопляс має справді різнобічний кіносмак. У добірці ми зібрали найулюбленіші фільми Нелі різних жанрів і років.

2)

Як давно смартфон перестав сприйматися як новинка? Гаджет настільки міцно увійшов в наше життя, що ми перестали помічати всі його переваги. Ці 5 фільмів нагадають про те, яким важливим винаходом для людства є мобільний пристрій.

3)

У період пандемії увагу до здоров'я майбутньої мами і дитини зростає. Про те, як захистити себе і малюка в цей непростий час розповіла досвідчений гінеколог з 15-річним стажем Наталія Силіна.

4)

Відвідуючи нові міста, ми мріємо пережити незабутні емоції - закохатися, ризикнути, здивуватися. І хай щастя подорожей нам тимчасово недоступно, ці 9 фільмів допоможуть перенести вас в найпрекрасніші куточки нашої планети.

5)

Якщо озирнутися навколо, то можна побачити сотні яскравих історій дорослих героїв. Ось ТОП-7 фільмів про те, що вік - не перешкода в досягненні цілей, умінні радіти і отримувати від життя задоволення.

6)

Ми підготували добірку найбільш цікавих фільмів про жінок, які мотивують своїм прикладом і вражають сильним характером, стійкістю, витримкою.

7) 

Правильне харчування і спорт допомагають змінити фігуру, а також покращують стан здоров'я. Дивись надихаючі історії про схуднення і дізнайся думку експертів щодо здорового способу життя в добірці фільмів і передач.

8)

Карантин ще триває, а ти вже переглянула всі нові серіали? Дивись добірку улюблених комедійних серіалів, які вже стали класикою телебачення. Ця плеяда зірок гарантовано зробить будні більш веселими і менш монотонними.

9)

Наша шкіра також переживає зміни і на те, як ви будете виглядати в 30, 40, 50+, впливає не тільки раціон вашого харчування, режим життя і сну, але і підхід по догляду за шкірою.