Цервіцит – гінекологічне захворювання, яке зустрічається у кожної третьої жінки репродуктивного віку – коли можливе зачаття і є цикл місячних.

Хвороба має інфекційну природу - її викликають віруси, бактерії і гриби – гонококи, хламідії, папіломи.

Хвороба може розвинутися в хронічну форму і спричинити запалення органів малого тазу або перерости в ендометрит – запалення слизової оболонки матки. У важких випадках може спричинити ускладнення в період вагітності і викликати затримки менструації, безпліддя. Якщо хвороба з'явилася, то жінці не вдасться завагітніти.

Цервіцит

Симптоми

Найпоширенішими симптомами є наступні ознаки:

Популярні новини зараз

Філ з "Бригади" засмутив публіку: що стало з актором Володимиром Вдовиченковым

"Стільки енергії в пухляше": вагітна Настя Каменських показала, як тримає себе в формі

Єгор Гліб таке бачив тільки в спальні: вагітна Ані Лорак засвітила зайве в сукню з високим розрізом

Зірка "Величного століття" Пелін Карахан показала сім'ю: красень-чоловік і два синочка

Показати ще
 • Кровотечі не під час менструального циклу, після статевих контактів;

 • Затримка місячних;

 • Хворобливі місячні, убога або не в міру рясна менструація;

 • Вагінальні виділення під час місячних, часто гнійні, жовтого або сіруватого кольору, іноді пінисті;

 • Неможливість завагітніти;

 • Локальні почервоніння шкіри;

 • Цервіцит може протікати безсимптомно – хворий може не знати, що у нього запалення, може не бути затримки місячних. У цьому випадку потрібні аналізи.

Класифікація хвороби

Цервіцит буває вірусним і невірусним. Вірусний цервіцит - часто це наслідок незахищеного статевого акту. Також причиною хвороби може виявитися переривання вагітності, якщо воно було проведено в антисанітарії, через це в майбутньому вже не можна завагітніти, зачаття неможливе. Інфекція може потрапити під час пологів. Також хвороба може початися при ослабленні імунітету, коли в організм проникають віруси: хламідії, грибок Candida, вірус генітального гострого герпесу, стафілокок, вірус папіломи, трихомонада і гонокок, але гінекологія знає набагато більше інфекцій.

Хламідійний цервіцит – яскравий приклад попадання в организм вірусу хламідії. Під час затримки місячних потрібно перевіритися у лікаря і провести ряд досліджень на наявність вірусу.

Неінфекційний цервіцит починається через сторонні предмети у піхві - засоби для запобігання вагітності. Грає роль білизна – синтетичні тканини викликають роздратування, бо не пропускають вологу, і виникає парниковий ефект, це небезпечно під час місячних, коли станеться затримка менструації. Хворобу самостійно визначити неможливо, але після аналізів лікар знайде причину захворювання чи затримки її симптомів.

Гострий цервіцит

Триває до півроку. Крім затримки місячних, є ще ознака - підвищена температура. Вона виникає за гострого запалення стінок матки. Щоб знайти гострий цервіцит, необхідно здавати кілька призначених лікарем аналізів на дослідження захворювань. За гострим цервіцитом може стояти хламідійная природа хвороби і вже запалена матка.

Цервіцит

Хронічний цервіцит

У цій формі хвороба часом не видно, але на огляді гінеколог знайде набряклість шийки матки. У запущених варіантах буває відсутність або тривала затримка місячних, і найчастіше - повна відсутність менструацій.

Іноді спострігається велика кількість місячних виділень через відторгнення мертвих тканин шийки матки. У цьому випадку хронічний цервіцит протікає з важкими симптомами. Період вагітності ускладнює хвороба, але під наглядом лікаря, проведенням досліджень, запалення можливо контролювати, викликати затримку гострого прогресування хвороби.

Атрофічний цервіцит

Як правило, це хвороба зрілих жінок – після припинення місячних. Особливо небезпечна форма хвороби, яка в поєднанні з опущенням піхви призводить до ерозії. Лабораторного аналізу може бути недостатньо, в цьому допоможе огляд і ряд додаткових досліджень для виявлення эктопій.

В гінекології «ектопія шийки матки» це не діагноз, а фізіологічне явище. Воно не позначається на вагітності. Дослідження показують, що ектопією страждають жінки клімактеричного віку, у яких немає місячних або відбувається затримка менструацій. В цьому випадку не можна завагітніти, і зачаття неможливе, так як це вже неможливий період для зачаття.

Гнійний цервіцит

Така форма цервіціта утворюється через виразоки на стінках матки, коли до шийного каналу потрапляють інфекції які характеризуються гнійними виразками. Гнійний цервіцит – це запущена форма хвороби. Якщо він буде далі поширюватися, то це загрожує зараженням всього організму. Гній буває під час місячних, і навіть коли затримка менструацій. Треба здати аналіз для досліджень гнійної середовища, щоб зрозуміти, як хворобу лікувати. Від гнійного цервіціта позбавляються хірургією, як у випадку і з хронічним захворюванням.

Поліферативний цервіцит

Цей вид хвороби трапляється у жінок з надмірною чутливістю імунної системи. Це явище, коли на місці виразок починається неконтрольоване гостре рубцювання тканин, з'являються затримки менструацій. Щоб лікування було ефективним, тканину матки треба здати на аналіз для дослідження. Буває, в місячних з'являються тверді субстанції – мертві тканини виходять під час менструації. Часом через велику кількість тканин в матці місячні пропадають. Якщо порушення після аналізів немає, від рубцювання позбавляються лазером. Після лазера відбувається тривала затримка розростання тканини. Дослідження показали, що для вагітних небезпечна будь-яка форма цервіціта.

Цервіцит у чоловіків

Це жіноче захворювання, але чоловіки можуть заразитися інфекцією при статевому акті без презерватива. Легко заразитися, займаючись сексом з жінкою під час місячних – кров легко розносить інфекції, які потім переростають у хворобу. Захищений статевий акт, навіть під час місячних мінімізує ризик зараження жіночою хворобою.

У чоловіків хвороба проявляється у вигляді запалення крайньої плоті – це викликано хламідійним грибком. Є випадки, коли хвороба протікає безсимптомно, але це лише тимчасова затримка гострого або вже хронічного прояву ознак хвороби. Заразитися можна при затримці розвитку симптомів.

При наявності ознак зараження, чоловікам потрібно обстежитися для точної діагностиики цервікальної системи, здати аналізи сечі, крові, аналіз мазка із цервікального каналу – можуть знайти хламідії або вже хламідоз. Також потрібно здати лабораторні аналізи для досліджень на виявлення статевих інфекцій.

Цервіцит і вагітність

При вагітності ризики зростають, так як плід знаходиться в епіцентрі зараження. Для вагітних особливо небезпечний хламідійний цервіцит, який вражає матку.

Хвороба протікає як гострий або хламідійний цервіцит, але при вагітності хвороба може спровокувати затримку розвитку плода, плацентарну недостатність і передчасні пологи, викидень і проблеми з наступною вагітністю. Під час вагітності небезпечною є гостра кровотеча, яка нагадує період місячних у жінок.

Цервіцит і вагітність

Якщо внутрішньоутробна інфекція з'явилася, то на різних термінах вагітності вона буде протікати по-різному.

На першому триместрі вагітності організм плоду не здатний боротися з хламідійною інфекцією, може наступити затримка розвитку. Він оточений запаленою маткою, і якщо через плацентарний мішок виявлено вірус, то у плода неминуче настане зараження хламідіями. Це загрожує не тільки затримкою розвитку, але і викиднем, смертю плоду.

На останньому триместрі вагітності при зараженні запускаються процеси формування псевдоуродств - гідроцефалії, гідронефрозу.

У зараженого плоду завжди є затримка розвитку, яка стає очевидною в довгостроковій перспективі.

Недоношені діти – теж ознака того, що була внутрішньоутробна затримка розвитку організму. При затримці розвитку плода виникають ризики його завмирання в утробі.

При вагітності особливо небезпечна інфекційна хвороба, наприклад, уреплазмійний, лімфоцитарний або хламідійний цервіцит. Деякі бактерії, такі як вірус папіломи, герпес, хламідії не лікуються антибіотиками та противірусними препаратами, так як це може негативно позначитися на плоді, хоч симптоми проявляються з затримкою. Є препарати, які не впливають на вагітність, це одне з досягнень гінекології. Але слід пам'ятати, що самолікування може нашкодити вагітності і викликати затримку розвитку плода.

Важливо: під час вагітності запалення не лікують хірургічним шляхом. Вагітні крім стандартних аналізів мазка, сечі і крові, повинні ще здати аналізи навколоплідних вод – для точних досліджень, як протікає вагітність, чи немає затримки в розвитку плоду.

При цервіциті неможливо завагітніти, так як запалення впливають на стінки шийки матки і всю статеву систему – стан для вагітності і зачаття не підходить. Починається затримка місячних, біль та інші проблеми з протіканням менструації. При підозрілій затримці потрібно йти в лікарню, або тоді, коли затримки стали надто частими – потрібні дослідження.

Під час вагітності збільшуються ризики невиношування плоду і затримка розумового розвитку, мовна і фізична затримка розвитку плода. Сьогодні є безліч препаратів, які можна приймати під час вагітності і які не шкодять зачаттю.

Хвороба в період вагітності може початися навіть через попадання інфекції на огляді у лікаря.

Діагностика

У жінок цервіцит часто виявляють при планових оглядах. Самостійно діагностувати хворобу не можна, так як її симптоми схожі з іншими хворобами. Навіть досвідчений лікар не може точно поставити діагноз, не взявши аналіз на дослідження. Без аналізу неможливо призначити лікування і роботу з симптомами.

Щоб виявити цервіцит, достатньо одного огляду. При підозрах здають аналізи вагінальних виділень і мазка, дивляться на затримки менструації. Також потрібно здати загальні аналізи сечі і крові – можуть знайти уреплазмений цервіцит, ще треба здати аналіз на наявність статевих інфекцій. В деяких випадках аналіз крові місячних також може розповісти про хламідійну природу захворювання. Затримка менструації може бути характерним симптомом хвороби. Хоч проблеми з затримкою можуть розповісти і про інші порушення, які поки не проявляються, це виявить дослідження.

Цервіцит

Лікар звертає увагу на перебіг місячних, якщо немає вагітності. Затримка менструації, хворобливість місячних є характерними симптомами запалення. Кров'яні виділення бувають набагато довше звичайної тривалості місячних, або пройшло багато часу після останнього циклу, і почалася затримка менструації – серйозний ознака хвороби, але потрібні додаткові дослідження місячних виділень.

Після того, як здали всі аналізи і проведено дослідження, фахівець може сказати – цервіцит інфекційний, наприклад, хламідійний, чи ні. Якщо він не інфекційний, то досить усунути джерело роздратування: використовувати під час місячних прокладки, а не тампони, носити білизну з бавовни.

Є препарати, які збивають цикл, потім з'являється затримка місячних. Якщо спеціаліст з допомогою аналізу знайде хламідійний цервіцит, то тоді призначають противірусні препарати. Після них, як мінімум, відбудеться затримка розвитку цервіціта. Важливо звернути увагу, що самолікування може серйозно нашкодити.

Якщо у одного статевого партнера є хвороба, то слід пройти огляд, здати аналізи почати лікування другого партнера. Тому що ризики є в обох. Спочатку відбувається затримка настання хвороби, особливо хламідійної форми, яку відразу не виявити, а потім важко вилікувати – у цьому підступність хвороби.

Під час вагітності слід проходити планові огляди. Якщо хворобу пропустити, то можна втратити вагітність або викликати затримку розвитку плоду.

Лікування

Існує ряд способів лікування хворих жінок. У разі вірусної хвороби, лікування призначають, коли відомі аналізи на інфекції. Дослідження повинно знайти хвороботворний організм: бактеріальний, грибковий або хламідійний. Якщо лікар не брав аналізи, то прописані ліки можуть зашкодити, чи відбудеться затримка прояви симптомів. Після успішного лікування можна завагітніти без ускладнень.

Препарати

Для різних мікроорганізмів в гінекології існує різне лікування. Якщо це хламідійний цервіцит, він буде лікуватися одним класом препаратів. Якщо хвороба бактеріальної природи, лікар призначить інші таблетки. Якщо аналізи показали вірус, то можуть призначити альтернативний клас препаратів. Деякі ліки впливають на перебіг і затримку місячних, але про це потрібно запитати лікаря. Як правило, при прийомі ліків, які прописав лікар, затримка менструального циклу – нормальне явище. При вагітності призначають клас засобів, який не вплине на плід і не викличе у нього затримки розвитку. Ні в якому разі не можна займатися самолікуванням – це може спричинити за собою сумні наслідки.

Цервіцит: лікування

Коли аналізи покажуть поліпшення, настає наступний етап: обробка піхви спеціальним антибактеріальним розчином. З побічних ефектів слід виділити затримку менструації, убогість або велика кількість місячних, але через час менструація нормалізується. Під час місячних не можна обробляти піхву – є небезпека інфікуватися вірусом. Цей метод протипоказаний, якщо мова йде про вагітних.

Гінекологія також пропонує хірургічний метод, але він категорично протипоказаний під час вагітності – це негативно вплине на вагітність і розвиток плоду, може статися затримка розвитку. При вагітності лікар призначить альтернативне лікування цервіциту.

Хірургія застосовується, якщо гінеколог виявив ектопію – ерозію шийки матки з запаленнями гострої форми. Хірургія показана, якщо аналіз, який здала жінка, не показав відхилень. Операцію не можна проводити при місячних – відбудеться зараження вірусами. Ознака зараження – тривала затримка менструації.

Термотерапія

Іншими словами - припікання. Процедура хвороблива, тому вдаються до анестезії. Операція показана, якщо є ектопія. Після неї бувають судоми, водянисті виділення, кровотечі, як під час місячних – наслідок хламідийного захворювання. Якщо за три тижні вони не припиняються, то спеціаліст візьме повторні аналізи і призначить інше лікування. Затримка з походом до лікаря може посилити хворобу.

Кріохірургія

Тут застосовуються низькі температури, які вбивають мікроорганізми хламідійної природи. У піхву вводиться кріозонд, з якого розпорошується рідкий азот. Три тижні після операції будуть відходити відмерлі ділянки матки - їх не відрізнити від місячних. Операція показана жінкам з ектопією, і тим, кому потрібно прибрати наслідки хламідийного цервіціта.

Лазерна деструкція

Цей метод проводиться в операційній під загальним наркозом. Після процедури протягом двох тижнів будуть спостерігатися рясні виділення, що нагадують кров від місячних – з матки будуть відторгатися мертві тканини. При появі болів внизу живота і рясної крові потрібно звернутися за допомогою і потрібно здати новий аналіз на дослідження. З побічних ефектів виділяють тимчасове порушення протікання місячних і затримку менструації загалом. Після операції відновлення йде повільно, але повертається до жінки менструація і здатність завагітніти. Лазером усувається хламідійна форма хвороби і різні ектопії.

Профілактика

У першу чергу потрібно усунути потенційні джерела захворювання. Секс без презерватива в період місячних, гінекологічні маніпуляції без належної стерильності, механічні вагінальні подразники, наприклад, жіночі тампони, які використовують під час місячних, засоби інтимної гігієни, тісна синтетична білизна, зневага гігієною під час місячних і в звичайні дні, без менструації.

Випадкові незахищені статеві контакти – пряма загроза здоров'ю, тому що переносником інфекції може виявитися на вигляд здоровий статевий партнер. У деяких людей інфекції не проявляються, і може скластися враження, що загрози немає. Це характерно в разі хламідійного захворювання. Інфекцію можна виявити лише в лабораторних умовах, провівши аналізи. Особливо небезпечне зараження для вагітних.

Цервіцит: профілактика

Ще один фактор ризику – незахищений секс під час місячних, це найпростіший шлях потрапляння інфекції в організм. В період місячних бажано відмовитися від статевих контактів або використовувати контрацептиви. Завдяки незахищеним контактам під час місячних відбувається левова частка заражень вірусного характеру.

Заразитися в кабінеті у гінеколога також можна, якщо довіритися некваліфікованому фахівцю, який нехтує елементарними правилами гігієни. Часто інфекція починається після переривання вагітності, якщо лікар використав нестерильні прилади, щоб досліджувати цервікальний канал. Щоб уникнути загрози, слід шукати перевіреного фахівця. Але і затримки з походом до лікаря може зіграти злий жарт – розвиток хламідійного цервіціта від недолікованого хламідіоза.

Щоб мінімізувати ризики, слід проходити планові огляди у гінеколога, здавати аналізи на дослідження і стежити за циклом місячних. Якщо мова йде про інфекційну хворобу гострого типу, то, як раз аналізи будуть грати ключову роль в адекватній постановці діагнозу і призначення відповідного лікування.

Захворіти можна також через нехтування до гігієни під час місячних. Бактерії і грибки можуть розвинутися через банальний бруд, це ідеальне середовище для розмноження хламідійного вірусу, який впливає на матку. Ризик зросте, якщо не вчасно міняти білизну, надовго залишати тампони у піхві в ході місячних. Також носіння синтетичної білизни під час місячних призводить до скупчення вологи, а потім до подразнення. Гігієна важлива в ході місячних, так як в цьому періоді організм дуже вразливий.

Особливо потрібно стежити за гігієною під час вагітності, тому що тоді мати стикається з подвійним ризиком. Вагітність і період місячних – час, коли потрібно особливо стежити за здоров'ям.

Дивись відео, в якому гінеколог відповідає на найбільш цікаві питання:

 

Ще редакція Сlutch радить прочитати:

 1. Сергію Жигунову вистрілили в голову на знімальному майданчику. З'явилися фото.
 2. Вагітна Тіна Кароль показала неймовірні вигини в плаття. Це тіло довело Дана Балана до межі.
 3. У самому розпалі долгожданна літа ми розповіли, що означає SPF, як захистити шкіру від сонця і правильно підібрати крем. Дізнавайся багато нового і бери участь в конкурсі з цінними призами!
 4. Реальна дружина «Султана Сулеймана» Бергюзар Корель на відпочинку показала фігуру після пологів. Складки і розтяжки справжнього щастя не заважають.
 5. Гаряча красуня Мішель Андраде вийшла на сцену в напівоголеному вигляді. Каменських і не снилося.
 6. Вагітна Настя Каменських в купальнику розслабилася в гамаку на відпочинку. У Потапа буде дочка.