У матеріалі ми детально розберемо причини її виникнення і симптоми; пояснимо, чим відрізняються артеріальна, внутрішньочерепна і портальна гіпертензії; опишемо способи діагностики та методи лікування.

Коли люди чують від лікаря діагноз з купою незрозумілих слів і його ще більш незрозуміле наукове пояснення, вони відразу ж дістають улюблені гаджети, підключаються до Wi-Fi і починають «гуглити» своє захворювання. Але як би банально це не звучало, подібні витівки ніколи до доброго не призводять.

І страшно не те, що з допомогою Інтернету пацієнти намагаються зрозуміти сказане лікарем, розібратися у своєї хвороби і її можливих наслідках. Страшно те, що вони намагаються знайти швидкі та легкі варіанти лікування, довіряють неперевіреними джерелам – тим самим лише посилюючи своє становище, а часом провокуючи ускладнення під час пологів.

Редакція Clutch закликає не займатися самолікуванням, не замовляти в Інтернеті «чарівні пігулки від усіх недуг» і не нехтувати лікарськими приписами на догоду народній медицині. Мета цього матеріалу ­– зрозумілою і доступною мовою пояснити, що таке гіпертензія при вагітності, які ускладнення можуть виникнути під час пологів, чим відрізняється внутрішньочерепний і портальний тиск, хто знаходиться в групі ризику і які методи лікування цієї хвороби існують.

Гіпертензія при вагітності: що це і як виникає

У медичній літературі зазначається, що гіпертензія при вагітності – це розвиток артеріальної гіпертензії у вагітних жінок, яке, як правило, виникає на 20-му тижні виношування плоду і може призвести до ускладнень під час пологів. Цей діагноз може бути поставлений і на більш ранніх термінах вагітності, якщо вона є багатоплідної. Досить узагальнене визначення хвороби, чи не так? Давай розбиратися у всьому по порядку.

Популярні новини зараз

Ліза Галкіна приміряла модний бомбер і джинси з лампасами: "А дочка-то мамина"

Забула про Балана назавжди: Тіна Кароль не змогла стримати сліз на публіці

Справжня туркеня: єдина дочка Ані Лорак змінила зачіску, поставши в трендовому образі (фото)

Спокуслива Настя Каменських похвалилася округлими формами: спекотне фото дружини Потапа

Показати ще

Якщо, гіпертензія при вагітності – це розвиток артеріальної гіпертензії у вагітних, то що ж у такому разі являє собою артеріальна гіпертензія? Це синдром стійкого підвищення систолічного або діастолічного кров'яного тиску, тобто, тиску, яким кров впливає на стінки кровоносних судин.

Гіпертензія при вагітності

Найчастіше під кров'яним тиском мають на увазі саме артеріальний тиск. АТ – один з показників життєво важливих функцій, за якими оцінюють стан організму в цілому. Кров'яний тиск при кожному ударі серця варіюється між найменшим, або діастолічним (в перекладі з грецької – «розрідження»), і максимальним, або систолічним (в перекладі з грецької – «стиснення»). Коли між цими значеннями відбувається дисбаланс, виникає артеріальна гіпертензія при вагітності.

Гіпертензія при вагітності: які види хвороби існують

Існують кілька гіпертензивних станів при виношуванні вагітності:

 • гіпертензія вагітних – підвищення артеріального тиску до позначки 140/90 мм рт.ст.;

 • прееклампсія – її також називають пізнім токсикозом вагітних. Для цього синдрому характерні: нефропатія, сильна нудота і рясна блювота, головний біль (різного ступеня тяжкості), біль у надчеревній ділянці та порушення зору.

Тяжка форма діагностується при тиску понад 160/110 мм рт.ст. Такі показники говорять про високу ймовірність розвитку еклампсії. Це найбільш небезпечна стадія токсикозу вагітних. Вона супроводжується такими симптомами, як втрата свідомості, раптові судоми. Не кращий розклад для жінки, яка готується до пологів. Згодна? Найчастіше до пологів пацієнтку з такою хворобою поміщають в лікарню на збереження;

 • хронічна артеріальна гіпертензія, що спостерігалася у жінки за довгий час до настання вагітності;

 • прееклампсія у пацієнток, у яких діагностована хронічна артеріальна гіпертензія.

Зазвичай слово «гіпертензія» вживається для позначення хвороби «артеріальна гіпертензія». Але важливо розуміти, що це узагальнений термін. Він означає «підвищення тиску в системі» і, отже, може виявлятися не тільки в артеріальній частині судинної системи.

Крім артеріальної гіпертензії, виділяють також внутрішньочерепний і портальний види. Розберемо кожну з них детальніше.

Внутрішньочерепна гіпертензія при вагітності: причини хвороби, симптоми прояву

Внутрішньочерепна гіпертензія (іншими словами – внутрішньочерепний артеріальний тиск) – це синдром, при якому відбувається підвищення тиску в порожнині черепа. Воно виникає внаслідок збільшення обсягу внутрішньочерепного вмісту. Наприклад, спинномозкової рідини, крові або ж формування чужорідної тканини – пухлини мозку.

Найпоширенішою серед причин підвищення внутрішньочерепного тиску є травма голови або, як її ще називають, черепно-мозкова травма. Що ж вона з себе представляє? По суті, травма голови – це сукупність контактних ушкоджень м'яких тканин обличчя і голови, кісток черепа, а також внутрішньочерепних– іншими словами, пошкоджень речовини головного мозку та його оболонок. Серед усього іншого, причинами підвищення внутрішньочерепного тиску можуть бути утоплення, пухлина мозку, тромбоз судин головного мозку та ішемічні ушкодження мозку, які можуть виникати при складних пологах.

Гіпертензія при вагітності

Підвищення внутрішньочерепного тиску досить часто діагностують у дівчаток підліткового віку, які страждають від ожиріння, а також у жінок з тромбозами венозного синуса або іншими захворюваннями, що потребують прийом високих доз вітаміну А або тетрацикліну.

Симптоми підвищення внутрішньочерепного тиску, як правило, поділяють на дві групи – дислокаційну і клінічну. У першу входять фізичні ознаки розвитку цієї хвороби:

 • внутрішньочерепний тиск внаслідок зсуву півкуль під серп мозку – лист твердої мозкової оболонки, що заходить у подовжню щілину великого мозку між його двома півкулями;

 • внутрішньочерепний тиск внаслідок скронево-тенториального вклинення – зміщення відділів мозку під впливом об'ємного новоутворення на нерухомі структури внутрішньочерепного простору;

 • внутрішньочерепний тиск внаслідок зміщення мигдаликів мозочка, відділу головного мозку, який відповідає за координацію рухів, а також регуляцію рівноваги і м'язового тонусу.

До клінічних симптомів підвищення внутрішньочерепного тиску відносяться:

 • головний біль (різної частоти і тяжкості). Часом пробуджує від сну, біль наростаючий і незтихаючий, що виникає при певних положеннях голови;

 • втрата апетиту, тривала нудота і блювота, сонливість;

 • зниження концентрації, уважності, здатності до швидкого сприйняття інформації, що надходить;

 • набряк диска зорового нерва, який проявляється в пелені перед очима і затемнення зору. Він також призводить до розширення сліпої плями – не чутлива до світла область на сітківці, що має в оці кожної здорової людини. При тривалому існуванні набряку, спостерігається повна втрата зору.

Внутрішньочерепний артеріальний тиск – за своєю природою, патологічне захворювання головного мозку. Але при цьому з хворобою можна і потрібно боротися. Лікарі забороняють терпіти головний біль (і це їхня принципова позиція), яку пацієнти відчувають через різкі перепади внутрішньочерепного тиску. Найчастіше цією хворобою страждають жінки, що виношують вагітність, і новонароджені немовлята. З останніми ситуація набагато проблематичніше, після пологів малюки, у яких діагностовано підвищений внутрішньочерепний АТ, вимагають підвищеної уваги батьків і медиків. При цьому жінки з вагітністю можуть самостійно лікувати внутрішньочерепний артеріальний тиск, обов'язково час від часу консультуючись з лікарем.

Які симптоми вказують на підвищення внутрішньочерепного тиску? Основні з них: головний біль (ниючий, пульсуючий), незтихаюча нудота і рясна блювота, часті запаморочення, раптові судоми і втрата свідомості, втрата здатності концентрувати увагу на чомусь і різке порушення зору.

Що можна зробити, щоб знизити внутрішньочерепний артеріальний тиск без ліків і полегшити симптоми? Є кілька способів:

 1. Внутрішньочерепний артеріальний тиск знімається за допомогою масажу голови. Якщо ж ви залишилися одні і допомогти нікому, цю процедуру можна виконати самостійно. Масажувати голову необхідно близько 10-15 хвилин легкими круговими рухами. Для зниження внутрішньочерепного тиску бажано також добре (але при цьому максимально акуратно) розім'яти хребці і шийні м'язи. Звичайно ж, кращий варіант – записатися до професійного масажиста, але і цю частину процедури можна виконати самостійно. Після самомасажу для зняття внутрішньочерепного тиску потрібно встати рівно біля стіни і повільно нахилити голову вниз так, щоб підборіддя злегка торкалося грудей. Далі необхідно плавно опуститися ще нижче, розслабляючи плечі і руки, а потім так само плавно повернутися, випрямитися.

Головне – робити все повільно, інакше можна ще більше нашкодити собі і посилити внутрішньочерепний тиск. При внутрішньочерепному тиску метод самомасажу допомагає дуже добре, адже висока ймовірність, що причиною підвищення внутрішньочерепного АТ є застій у хребцях, шийних і спинних м'язах.

 1. Внутрішньочерепний артеріальний тиск також можна зняти за допомогою спиртового компресу з камфоровим маслом. Історії про те, що це засіб, який легко приготувати в домашніх умовах, ефективно знімає гіпертензію (внутрішньочерепний АТ), правдиві. До того ж, їх купівля не вдарить по гаманцю, вони дешевше багатьох лікарських аналогів.

Для того, щоб приготувати компрес, що полегшує внутрішньочерепний тиск, знадобиться 50 мл камфорового масла і 50 мл спирту. Суміш цих інгредієнтів для зняття внутрішньочерепного тиску потрібно нанести на шкіру голови, втерти легкими круговими рухами, а потім надіти шапочку для душу або простий поліетиленовий пакет, гарненько обмотати голову великим махровим рушником і залишити на 20-30 хвилин. Компрес не тільки приведе в норму внутрішньочерепний тиск, але і допоможе позбутися ще однієї неприємної проблеми – лупи.

 1. Внутрішньочерепний артеріальний тиск знімається за допомогою концентрованої настоянки з плодів рослин і сечогінних трав. Це може бути, наприклад, шипшина. Враховуючи, що жінкам з вагітністю при підвищеному внутрішньочерепному тиску часто прописують сечогінні препарати, відвар шипшини цілком здатний замінити, швидко і ефективно знявши внутрішньочерепний АТ. При цьому він більш безпечний і корисний для організму людини. Через годину-півтора після прийняття відвару, внутрішньочерепний тиск стабілізується.

Незважаючи на те, що ці методи самолікування підвищеного внутрішньочерепного тиску, як правило, дуже ефективні, жінкам з вагітністю варто дуже обережно підходити до їх використання. Виконувати масаж і розминати м'язи необхідно максимально повільно, а перед прийомом відвару – радитися з лікарем. Ці запобіжні заходи вбережуть від виникнення ускладнень під час пологів.

Портальна гіпертензія при вагітності: причини виникнення хвороби і симптоми

Портальна гіпертензія ­­– цей термін означає підвищення тиску в системі ворітної вени, яке виникає через порушення кровотоку в печінкових венах, портальних судинах і нижньої порожнистої вени. Ворітна вена являє собою венозний стовбур, що направляє кров від всіх непарних органів черевної порожнини (шлунок, селезінка, кишечник, підшлункова залоза) в печінку. Портальна гіпертензія (гіпертонія) провокує у пацієнток під час вагітності наступні симптоми:

 • варикозне розширення вен в системі стравоходу і шлунка,

 • збільшення обсягів селезінки (це медичний стан також називають – спленомегалія),

 • скупчення вільної рідини в порожнині очеревини (відоме також як асцит),

 • важке ураження печінки, що провокує розлад функцій центральної нервової системи (цей синдром зазвичай називають «печінкова кома» чи «енцефалопатія»).

Гіпертензія при вагітності

Портальна гіпертонія (або гіпертензія) має досить великий список причин. Їх можна розділити на кілька груп:

 • гепатити; жировий гепатоз, що супроводжується великим накопичення жиру в печінкових клітинах; цироз печінки (незалежно від виду: алкогольний, біліарний, вірусний). Ця група займає близько 80% списку причин портальної гіпертонії (гіпертензії);

 • портальний фіброз печінки (може бути як запальний, так і посттравматичний); хвороба Каролі (кістозне розширення внутрішньопечінкових жовчних проток), пухлинне захворювання органів панкреатобилиарной області, мієлофіброз, який спричиняє анемію і збільшення розмірів селезінки;

 • патологія нижньої порожнистої вени і печінкових вен (всіх форм – вроджена або набута);

 • ­ущільнення стінки вени, а також розвиток в ній сполучної тканини (флебосклероз); гнійний запальний процес, який супроводжується тромбозом ворітної вени і її гілок (пілефлебіт).

 • кардинальний цироз печінки. Це патологічний стан, що характеризується високим тиском в печінкових венах, а також у нижній порожній вені. В результаті печінка переповнюється кров'ю, а її тканини надмірно розтягуються;

 • Аномалії печінкових судин.

Існують різні класифікації портальної гіпертензії. Найпоширеніші критерії: рівень підвищення тиску в портальній системі та розміри варикозних вузлів в системі стравоходу.

Відповідно до класифікації за рівнем підвищення тиску в портальній системі, розрізняють такі види захворювання:

 • портальна гіпертензія I ступеня, при якій тиск коливається між 250-400 мм вод.ст.;

 • портальна гіпертензія II ступеня, при якій тиск коливається між 400-600 мм вод.ст.;

 • портальна гіпертензія III ступеня, при якій тиск підвищується до більш ніж 600 мм вод.ст.

Згідно класифікації портальної гіпертензії за розмірами варикозних вузлів в системі стравоходу, розрізняють:

 • діаметр менше 5 мм: вузли малі і витягнуті, розташовані в нижній третині всього стравоходу;

 • діаметр 5-10 мм: вузли мають середній розмір і розташовуються в середній частині стравоходу;

 • діаметр понад 10 мм: великі вузли і натягнуті, володіють тонкою стінкою і щільно прилягають один до одного.

Гіпертензія при вагітності: причини розвитку

Виникнення гіпертонії у вагітних жінок пов'язано з підвищенням артеріального тиску, яке проявилося до зачаття або в перші 20 тижнів виношування плоду. Хвороба загрожує ускладненнями під час пологів. Двигун при розвитку цього синдрому – збільшення кількості циркулюючої в організмі крові, необхідної для угамування потреб матері та плоду, який вона виношує, в кисні, а також в поживних речовинах.

Виділяють кілька основних причин виникнення гіпертонії при вагітності:

 • нейрогенні порушення. На ранніх стадіях хвороба являє собою невроз, який призводить до виснаження функцій і механізмів центральної нервової системи. Все це обумовлено стресами і психоемоційним перенапруженням, яке часто відчувають жінки в період виношування вагітності;

 • симптоматичне збільшення судинного опору. Тобто, причинами розвитку гіпертонії у вагітних є ряд захворювань, які супроводжуються змінами структури стінки судин або секреції гормонів. Останні, до речі, відповідають за гемодинаміку – рух крові по судинах з області високого тиску в область низького.

Гіпертензія при вагітності: причини розвитку

Як правило, діагностика гіпертонії у вагітних відбувається (або після) 20-го тижня виношування плоду. Захворювання проявляється як функціональний розлад. Воно супроводжується специфічними зсувами в системі реології крові та гемодинаміки, які мають місце при виношуванні вагітності, а також безпосередньо напередодні пологів. Ці зміни незворотні? Ні. В основному, рівень артеріального тиску приходить в нормальний стан через 5-6 тижнів після пологів.

Гіпертензія при вагітності: хто знаходиться у зоні ризику

До гіпертонії вагітних схильні жінки, що мають прееклампсії у сімейному анамнезі. Тобто, в зоні ризику знаходяться пацієнти, в роду яких вже спостерігалися вагітні, які страждають цим захворюванням.

Нагадаємо, прееклампсія – пізній токсикоз вагітних, при якому характерні ознаки нефропатії, поява головного болю, блювання, розлади зору, болі в подложечный області. Важка форма діагностується при тиску понад 160/110 мм рт.ст. Такі показники загрожують переходом прееклампсії в еклампсію – найбільш важку форму токсикозу вагітних, яка супроводжується раптовими судомами і втратою свідомості. Тривалий перебіг цього захворювання без лікування загрожує ускладненнями під час пологів.

Гіпертонії вагітних також схильні жінки, у яких спостерігалася наявність гіпертензії до настання вагітності. Серед інших умов розвитку цього захворювання:

 • нефропатія – простими словами, порушення роботи нирок. Під загрозою опиняється фільтраційна функція, що може спричинити за собою розвиток хронічної ниркової недостатності;

 • цукровий діабет, який є групою ендокринних захворювань, які безпосередньо пов'язані з погіршенням засвоєння організмом глюкози. Вони виникають внаслідок повної або часткової недостатності гормону інсуліну в крові. В результаті страждає обмін речовин – не тільки вуглеводний і жировий, але і білковий, водно-сольовий і мінеральний;

 • багатоплідна вагітність. У цьому випадку гіпертонія може виявлятися на ранніх термінах виношування плоду, тоді як при одноплодовій це захворювання діагностують не раніше 20-го тижня;

 • вік вагітної жінки перевищує 35 років;

 • вагітність в підлітковому віці. При цьому, гіпертонія може виникнути як у вагітної дівчинки-підлітка, так і у жінки, яка перенесла вагітність у ранньому віці, і завагітніли повторно;

 • приналежність до негроїдної раси.

Гіпертензія при вагітності: хто знаходиться у зоні ризику

Як ми писали вище, серед причин виникнення гіпертонії при вагітності виділяють нейрогенні порушення і симптоматичне збільшення судинного опору. У першому випадку факторами, які сприяють гіпертензії, є: генетична схильність, споживання надмірної кількості кухонної солі, патологія нирок, куріння і зловживання алкоголем (особливо якщо переростає у залежність).

Симптоматична гіпертонія у вагітної жінки, як правило, виникає і розвивається у зв'язку з хронічним пієлонефритом, полікістозом нирок, гломерулонефрит, тиреотоксикозом, гіпотиреозом, діабетичною нефропатією і гарячковими станами. Іноді симптоми можуть проявитися безпосередньо напередодні пологів.

Гіпертензія при вагітності: симптоми наявності захворювання

Клінічна картина гіпертонії у вагітних безпосередньо залежить від показників артеріального тиску, стану серцево-судинної системи, реологічних характеристик та гемодинамічних особливостей крові, які визначаються в'язкістю крові та її плазми, здатність еритроцитів до об'єднання і деформації мембран.

На легкій стадії гіпертонія у вагітних часто протікає непомітно, без явних симптомів. Але, як правило, більшість жінок скаржаться на часті, середньої тяжкості головні болі, запаморочення, дзвін і шум у вухах, швидку втомлюваність, задишку, напади прискореного серцебиття і біль в грудній клітини.

Серед усього іншого, вагітні з гіпертонією можуть відчувати підвищену спрагу, неприємне похолодання в кінцівках, погіршення зору, необґрунтовані напади тривоги, порушення сну. Іноді жінки, які виношують вагітність, помічають в сечі домішкі крові, рідше – скаржаться на часті носові кровотечі. Подібне може відбуватися як напередодні пологів, так і під час виношування плоду.

Гіпертензія при вагітності: діагностика

Підвищений артеріальний тиск (гіпертонія) у вагітних жінок піддає серйозному ризику не тільки мати, але і сам плід. На тлі характерних для цього захворювання показників виникає звуження судин і порушення кровопостачання всіх життєво важливих органів. Включаючи плаценту. При цьому плід не отримує достатню кількість кисню і поживних речовин, необхідних для повноцінного росту і розвитку.

Щоб вчасно діагностувати гіпертонію вагітних і уникнути негативних наслідків, майбутні матері повинні якомога раніше встати на облік в жіночій консультації. І цим правилом нехтувати не варто!

Справа в тому, що пацієнтки з артеріальною гіпертензією при вагітності нерідко відчувають себе цілком нормально. Навіть при високих показниках тиску жінки можуть не відчувати симптомів захворювання. Але це не означає, що вони не виявляться на більш пізніх термінах вагітності і не спричинять за собою розвиток небезпечних ускладнень під час пологів.

Високий артеріальний тиск виявляється випадково, під час планових візитів в жіночу консультацію. Вимірювання артеріального тиску є обов'язковим елементів контролю за тим, як протікає вагітність. Тому чим раніше пацієнтка стане на облік, тим раніше лікар діагностує наявність гіпертонії і призначить оптимальний варіант терапії для підтримки стабільного тиску.

Гіпертензія при вагітності: діагностика

У випадку, якщо лікар визначає у пацієнтки типові для гіпертензії (гіпертонії) симптоми, а також встановлює підвищений артеріальний тиск, він виписує їй направлення на комплексне обстеження. Як правило, воно включає в себе визначення причин гіпертензії, ультразвукове дослідження нирок і надниркових залоз, електрокардіографію та ехокардіографію, проба Реберга, загальний аналіз сечі і проба Зимницького. За результатами вищезазначених аналізів, доктор складе оптимальний курс лікування.

Якщо ж жінка і до зачаття страждала гіпертонією, про це потрібно обов'язково повідомити лікаря. Він скоректує її лікування таким чином, щоб препарати, які необхідні їй для підтримки артеріального тиску на нормальному рівні, не піддавали ризику вагітність і безпосередньо сам плід.

Гіпертензія при вагітності: лікування захворювання

Терапія при гіпертонії під час вагітності призначається для стабілізації рівня артеріального тиску. Для цих цілей застосовують курс монопрепарат у мінімальному дозуванні з хронотерапевтичним підходом до прийому лікарських засобів. Монопрепарати – це медикаменти, що містять у своєму складі тільки один компонент, а хронотерапевтичне лікування передбачає прийом медикаментів в певний час доби і в певних обсягах.

Як правило, при виборі препаратів для лікування гіпертонії при вагітності лікарі віддають перевагу медикаментам із пролонгованим ефектом. Тобто, призначаються лікарські форми (наприклад, таблетки) з модифікованим вивільненням. При цьому вивільнення лікарської речовини сповільнюється, а тривалість його дії збільшується. Для стабілізації рівня артеріального тиску у вагітних частіше призначаються α2-адреноміметики, блокатори повільних кальцієвих каналів, селективні β1-адреноблокатори, діуретики і міотропні вазодилататори.

Лікування гіпертензії при вагітності має наступні ключові моменти:

 • При слабкій гіпертонії, як правило, застосовують традиційний варіант терапії, після чого призначають гіпотензивні лікарські засоби (при необхідності);

 • Терапія починається з метилдопи, бета-блокаторів або блокаторів кальцієвих каналів. Зазвичай ці препарати переносяться без істотних побічних ефектів, тим не менш, перед початоком прийому бажано перевірити переносимість організму;

 • При виборі терапії не слід включати інгібітори АПФ, блокатори рецепторів ангіотензину II (БРА) та антагоністи альдостерону;

 • В основному рекомендації по веденню вагітних пацієнток з хронічною та гестаційною гіпертензією нічим не відрізняються, але безпосередньо залежать від тяжкості перебігу захворювання. При цьому для хронічної гіпертонії властивий перебіг з ускладненнями, а гестаційна виявляється на пізніх термінах, не загрожує ускладненнями під час пологів і часто взагалі не потребує лікування.

Важливим чинником при визначенні способу лікування є наявність або відсутність у пацієнтки ниркової недостатності. Чому він такий важливий? Справа в тому, що необхідність терапії при легкій або помірній гіпертензії вагітних без ниркової недостатності не доведена. Перед прийняттям рішення лікар повинен знайти відповіді на два питання: чи поліпшить лікування результат вагітності і наскільки ризики лікарської терапії перевищують ризики її відсутність взагалі.

Матково-плацентарний кровотік не є саморегулюючим, і залежить від артеріального тиску. В цьому і полягає проблема. При зниженні артеріального тиску може різко знизитися і матково-плацентарний кровотік. Крім того, деякі медикаменти, які призначаються при гіпертонії вагітних, скорочують ефективний об'єм циркулюючої крові матері. Все це в сукупності загрожує порушеннями в зростанні і розвитку плоду.

При цьому важливо розуміти, що гіпертензія будь-якого ступеня в поєднанні з нирковою недостатністю у вагітних підлягає лікуванню. Без винятків.

Гіпертензія при вагітності: лікування захворювання

Окремо варто розібрати ключові моменти лікування при тяжкій артеріальній гіпертензії вагітних. Якщо систолічний АТ перевищує 160 мм рт.ст. (або діастолічний АТ – 110 мм рт.ст.), є необхідність медикаментозної терапії. При таких показників підвищується ризик материнських (розвиток органної дисфункції, прееклампсія) і фетальних ускладнень (недоношеність, затримка росту). У таких випадках можливий прийом відразу декількох гіпотензивних препаратів, на відміну від легкої гіпертонії, лікування якої, як правило, використовується монопрепарати.

Жінки з хронічною гіпертензією, які виношують вагітність, повинні вміти самостійно контролювати артеріальний тиск. Крім того, їх організм обов'язково досліджують на предмет ураження органу-мішені – на перших строках вагітності і періодично під час виношування плоду. Дослідження включає в себе наступні елементи:

 • Концентрація сироваткового креатиніну, сечової кислоти та електролітів;

 • Аналізи функції печінки;

 • Кількість тромбоцитів;

 • Визначення білка в сечі.

Гіпертензія при вагітності: профілактика

Що необхідно робити для профілактики гіпертонії під час вагітності? Жінкам, які ще не виношують вагітність, але планують зачати дитину, слід нормалізувати масу тіла і стежити за її змінами, пролікувати діагностовані раніше соматичні і ендокринні патології (якщо такі є), відмовитися від шкідливих звичок, привчити організм до правильного збалансованого харчування, дотримуватися питний режим і, по можливості, уникати стресових ситуацій.

По суті, ці поради є узагальненими для багатьох хвороб. Більш докладні рекомендації по профілактиці гіпертонії під час вагітності дасть лікар жіночої консультації. Він же, у разі необхідності, призначить лікування. Важливо, щоб всі рекомендації лікаря чітко виконувалися вагітними.


Дивись відео, в якому гінеколог відповідає на найбільш цікаві питання:

 

 

Ще редакція Сlutch радить прочитати:

 1. "Коханка" Чернишова показала, як виглядає в звичайному житті. Її порівнюють з Анастасією Заворотнюк.
 2. Дан Балан і Тіна Кароль зіграли весілля. Продюсер "Голосу" вперше розповів, з чого почалася їхня любов.
 3. Найбільший в Україні онлайн-магазин одягу Lamoda дарує покупцям знижку на речі відомих брендів.
 4. Солодкі моменти вдома: зірки Instagram зізналися, що Nutella® - улюблений десерт як дітей, так і дорослих.
 5. Сонячний ранок в колі сім'ї може починатися не з кави, а з десерту Nutella®. Шоколадна паста - ідеальне доповнення до сніданку.
 6. Блогери України поділилися смачним блюдом власного приготування. А з Nutella® - це взагалі так просто і легко.