Такі болі зустрічаються найчастіше у дівчаток-підлітків, а також у тих жінок, хто ще не народжував. Однак бувають випадки хворобливих місячних і у жінок старшого репродуктивного віку. Потрібно терпіти менструальний біль або все-таки краще звернутися до фахівця – розповімо в нашому матеріалі.

Інтенсивна біль внизу живота під час менструації вимагає прийому знеболюючих препаратів, а іноді супроводжується втратою працездатності, головними болями, дратівливістю і слабкістю називається альгодисменореєю (дисменореєю).

Це найбільш поширена патологія, яка зустрічається в гінекології. З нею стикаються в середньому 10% пацієнток різного віку. Альгодисменорея стає причиною пропусків занять в школах і вузах у підлітків і змушує залишатися на лікарняному жінок більш старшого віку.

Альгодисменорея

Історія дослідження захворювання показує, що приблизно 60% дівчаток-підлітків страждає від болісних місячних в особливо важкій формі. Болючі менструації відображаються не тільки на загальному стані організму, але і на психоемоційному стані жінки, а також на відносинах з оточуючими. Тому вирішення даної проблеми вимагає грамотного підходу спеціаліста, ретельного обстеження та своєчасного призначення лікування.

Популярні новини зараз

Дружина Потапа змінила зовнішність: Настя Каменських збільшила губи і відростила густі брови - фото

Це було «вино мертвих»: лікар-нарколог розповів, з-за чого насправді постраждала дочка Любові Успенської Тетяна Плаксіна

Олексій Панін у порваних штанях і без білизни, з-під яких бовталося "господарство", погуляв по Риму (фото)

Вона вже зовсім доросла: як зараз виглядає єдина онука Пугачової Клава Земцова

Показати ще

Як розпізнати альгодисменорею

Альгодисменорея проявляється у переймоподібних або тягнуть болях різної інтенсивності. Больовий синдром найбільше виражений в перші дні менструації. Локалізується внизу живота, попереку, промежини, внутрішній стороні стегон. Хворобливі місячні не рідко супроводжуються дратівливістю, зміною настрою, безсонням, запамороченнями, нудотою, збільшенням і хворобливістю молочних залоз.

У багатьох жінок, особливо у підлітків, перераховані симптоми можуть з'являтися ще за 1-2 дні до початку менструації. Ці симптоми пов'язані з гормональними змінами в організмі.

Історія розвитку хвороби має індивідуальний характер. Больові симптоми можуть з'являтися при кожному менструальному циклі або під час окремих менструацій.

Причини виникнення альгодисменореї:

- неправильна будова або розташування матки

- гінекологічні захворювання (ендометріоз, фіброміома, аденоміоз)

- запальні процеси

- гормональні порушення

- травми, аборти, складні пологи, оперативні втручання

- венеричні захворювання

- ендокринні порушення.

Як правило, дисменорея, викликана захворюваннями матки, крім сильних болів супроводжується непрацездатністю на період місячних, порушенням обмінних процесів, занепадом сил. Ендокринні порушення в організмі призводять до активного вироблення і повільного розпаду простагландинів. Вони збільшують кількість маткових скорочень м'язів, викликають спазм артеріол, знижують кровопостачання міометрію, впливають на нервові закінчення матки, викликаючи больові відчуття.

Первинна і вторинна альгодисменорея

Щоб гінеколог міг відстежити історію хвороби і точно поставити діагноз, прийнято розрізняти первинну і вторинну альгодисменорею.

Первинна альгодисменорея

Первинна альгодисменорея – це спазматичний менструальний біль, який виникає через збої в роботі матки/яєчників/гіпофізу/гіпоталамусу або через неправильний біосинтез простагландинів. Це захворювання не пов'язане з іншими хворобами, а також з фізіологічними змінами статевих органів. Неприємні відчуття з'являються внаслідок спазмів гладкої мускулатури матки.

Больові відчуття з'являються, як правило, за день до менструації. Можуть тривати від декількох годин до двох-трьох днів.

Альгодисменорея

За ступенем тяжкості альгодисменореї розрізняють:

1 ступінь – біль помірна, не постійна, не відбивається на продуктивності.

2 ступінь – біль виражена, спазматична, впливає на загальний стан пацієнтки.

3 ступінь – біль сильна/нестерпна, повністю позбавляє працездатності.

Первинна альгодисменорея виникає у дівчаток-підлітків через 1-1,5 року після менархе, з початком овуляції. Найбільш часто (40-90%) болючі місячні зустрічаються у тих дівчат, що не народжували, у віці 17-18 років. При первинній альгодисменореї больовий синдром змушує до 15% пацієнток залишатися вдома і пропускати навчання.

Фахівці в області підліткової гінекології стверджують, що цим захворюванням частіше страждають дівчатка з вегетосудинною дистонією, плоскостопістю, сколіозом, захворюванням жовчовивідних шляхів. Існує думка, що хворобливі місячні пройдуть після пологів або з віком. Однак, це не завжди так.

Причиною хвороби може бути:

- надлишковий вміст простагландинів

- недостатній рівень ендорфінів і енкефалінів (опіатів)

- недостатність лютеїнової фази

- функціональні порушення.

Діагностика первинній альгодисменореї

Для того, щоб правильно призначити лікування первинної альдисменореи, пацієнтці необхідно пройти обстеження в клініці гінекології. Діагностика полягає у виключенні патології статевих органів. Завдання лікаря-гінеколога точно зібрати анамнез пацієнта (характер, період виникнення і тривалість болів, конституційний тип жінки, її фізичний розвиток, вік). Фахівець повинен оглянути геніталії, провести обстеження за допомогою дзеркал, направити на загальний аналіз крові.

При необхідності пацієнтка може бути спрямована на УЗД органів малого тазу, гормональне обстеження, лапароскопію (дозволяє виявити певні форми ендометріозу), рео - і електроенцефалограму.

Для діагностики первинної альгодисменореї пацієнтка додатково може бути направлена на консультацію до невропатолога, уролога, гастроентеролога, травматолога. Особливо це стосується дівчаток-підлітків.

Лікування первинної альгодисменореї

Існує думка, що усувати симптоми альгодисменореї необов'язково. Больові відчуття, які відчуває жінка в період місячних, є нормою. А багато хто стверджує, що симптоми хвороби пройдуть самі по собі з початком статевого життя або після пологів. Така тактика неприпустима. Дисменорея характерна для будь-якого віку, як для дівчаток-підлітків, так і для дорослих жінок, і вимагає обов'язкового лікування. На жаль, батьки часто не вважають цей фактор патологією, посилаючись на ще не сталий цикл.

Лікування альгодисменореї

Лікування первинної альгодисменореї, в першу чергу, пов'язано з усуненням больових відчуттів і поліпшенням загального самопочуття пацієнтки. Для лікування цієї хвороби у гінекології використовуються спазмолітичні, седативні засоби (настоянка валеріани, пустирника), гормональні препарати (попереджає небажану вагітність).

Також для лікування можуть бути призначені вітаміни (магне-В6, вітамін Е), кальцій, фізіотерапія (електрофорез з новокаїном). Тривалість прийому лікарських засобів залежить від ступеня больових відчуттів.

Вторинна альгодисменорея

Вторинна альгодисменорея – це больові відчуття, що виникають через інші захворювання. Може також виникати при наявності вад розвитку геніталій, які заважають правильному відтоку менструальної крові. Вторинною альгодисменорею страждають найбільше жінки після 35 років.

Причини виникнення дисменореї:

- міома матки (больові відчуття посилюються при пухлинах більше 5 см)

- ендометріоз

- фіброміома (при порушенні її живлення)

- спайкові процеси в малому тазу

- хронічні захворювання (пухлина) яєчників

- звуження шийки матки після аборту.

На відміну від первинної дисменореї больові відчуття, при вторинній альгодисменореї, можуть бути дуже сильними (ниючими або кинджальними) і тривати до трьох днів.

Спазми також можуть супроводжуватися підвищенням температури, зміною положення і форми матки. Після перенесених хірургічних втручань, видалення кісти, позаматкової вагітності, кесаревого розтину біль може відчуватися під час всього циклу і найбільш посилюватися в період менструації. Виділення, як правило, рясні з неприємним запахом.

Жінки з вторинної альдисменореей часто страждають від депресії, іпохондрії, схильні до істерії. Перераховані порушення нервової системи є наслідком гормонального дисбалансу, порушення синтезу простагландинів. При сильних психоемоційних розладах, особливо це стосується підлітків, хворим рекомендується звернутися до психотерапевта.

Велике значення має спосіб життя і професія хворих. Багато скарг на болі при місячних надходить від курящих жінок старшого віку, які страждають ожирінням або мають специфічні умови праці (робота на холоді, важка фізична праця).

Вторинна альгодисменорея у підлітків

Вторинна альгодисменорея у дівчаток-підлітків зустрічається рідко, але заслуговує особливої уваги.

Відсутність своєчасного лікування може спровокувати перехід функціональних порушень у підлітковому віці в органічні, і стати серйозною причиною гінекологічних захворювань, а також порушення репродуктивних функцій у майбутньому.

Вторинна дисменорея у дівчаток-підлітків може стати причиною розвитку таких захворювань: безпліддя (проявляється в більш старшому репродуктивному віці), анорексія, остеопороз. Також спостерігаються зміни в психіці, депресивні стани, швидка стомлюваність через нестачу естрогенів.

Часто у дівчаток-підлітків спостерігається зміна в харчовій поведінці (нервова анорексія) супроводжується сильним схудненням. Багато дівчат переходять від збалансованого харчування (вегетаріанство) до повної відмови від їжі. Після кожного прийому викликають у себе блювоту, приймають проносні або ставлять клізми. У них спостерігається нав'язливе бажання схуднути.

Такі пацієнтки потребують медичної допомоги, психологічних консультацій та уваги з боку родичів. У разі, якщо нервова анорексія загрожує життю дівчини (маса тіла зменшилася більше, ніж на 40%), лікарі вдаються до насильницького парентерального годування - це внутрішньовенне введення глюкози та білково-жирових розчинів.

Вторинна альгодисменорея може також розвинутися на тлі перевантажень у навчанні чи спорті, несприятливі відносини в родині, переживаннях, пов'язаних з протилежною статтю, конфліктних ситуаціях з однолітками або вчителями. Несприятливим фактором може також бути перенесене оперативне втручання (не гінекологічного характеру), серйозні травми, перенесені вірусні захворювання.

Лікування вторинної альгодисменореї

При лікуванні вторинної альгодисменореї насамперед необхідно вилікувати основне гінекологічне захворювання, яке є причиною больових відчуттів під час місячних. При дисменореї, яка викликана запальним процесом, пацієнту необхідно пройти повний протизапальний курс лікування з подальшою тривалою реабилетацией. Можливе призначення лікарем-гінекологом гормональних контрацептивів (не стосується дівчаток-підлітків). При правильному лікуванні можливе повне зникнення симптомів діагнозу альгодисменореї.

Лікування альгодисменореї

Лікування альгодисменореї необхідно проводити вчасно, так як за її симптомами можуть ховатися інші серйозні гінекологічні захворювання. Які часто потребують оперативного втручання або термінової госпіталізації. Дисменорея значно ускладнює діагностику гострих запальних захворювань органів малого тазу, апендициту, кісти яєчника, кишкової непрохідності та інших серйозних захворювань.

Ретельне обстеження лікарем-гінекологом, правильно зібраний анамнез при болях і визначення їх локалізації може показати, що історія хвороби інша і запобігти розвиток клініки "гострого живота".

Профілактика альгодисменореї

Щоб не лікувати симптоми альгодисменореї необхідно своєчасно займатися профілактикою цього захворювання. Для підлітків батькам необхідно правильно організувати режим навчання і повноцінний відпочинок. Своєчасно відвідувати відділення гінекології для попередження розвитку різних захворювань. Адже причиною пізньої діагностики альгодисменореї є недостатня поінформованість батьків у питаннях статевого дозрівання у дівчаток-підлітків. Первинна альгодисменорея легко піддається лікуванню при дотриманні перерахованих правил.

Жінкам у старшому віці також не варто забувати про своє здоров'я, вчасно виявляти і лікувати хвороби статевих органів. Що стосується лікування вторинної альгодисменореї – ця проблема вимагає більш тривалого періоду лікування, а результат буде залежати від захворювання, на фоні якого вона виникла.

Для лікування альдисменореи використовуються як медикаментозні, так і немедикаментозні методи лікування. До медикаментозних можна віднести використання оральних контрацептивів (знижують обсяг кров'яних виділень, попереджають небажану вагітність), гестагенів (прогестерон і його похідні), похідні тестостерону, нестероїдні протизапальні засоби (НПЗЗ). Гарний вплив мають седативні засоби, консультації психолога.

Пацієнткам необхідно також займатися фізичною культурою. Вона збільшує еластичність м'язів, покращує кровопостачання. Комплекс для лікування хвороби підбирається індивідуально для кожного конкретного випадку.

Альгодисменорея

Первинна і вторинна альгодисменорея (дисменорея) вимагає від пацієнтів дотримання спеціального режиму харчування та розпорядку дня. Хворим необхідно забезпечити повноцінний здоровий сон, уникати стресових ситуацій, стежити за вагою і дотримуватися збалансованої дієти. Лікування також передбачає відмову від шкідливих звичок (куріння і алкоголь), напоїв, що містять кофеїн.

Успішне лікування жінок з первинною та вторинною альгодисменореєю залежить від кваліфікації лікаря-гінеколога. Його глибоких знань щодо патогинеза і методів діагностики і лікування даного захворювання. При виникненні ознак альгодисменореї не варто поспішати пити таблетки, усуваючи больовий синдром. Можливо, за ним ховається серйозне гінекологічне захворювання, що вимагає діагностики та лікування.

Своєчасна діагностика альгодисменореї, її правильне лікування, а не зняття симптомів знеболюючими препаратами - це основні правила безболісних менструацій.

Дивись відео, в якому гінеколог відповідає на найважливіші питання: